Le Penová drží spoušť. Nakonec může sejmout celé euro

26.11.2024 7:31 | Monitoring

Marine Le Penová bude pravděpodobně blokovat návrh rozpočtu vlády Michela Barniera kvůli nesouhlasu se zvýšením daní na elektřinu, odložením valorizace důchodů a nedostatkem škrtů ve výdajích na byrokracii a zdravotní péči pro migranty. Tento krok by podle serveru POLITICO mohl vést k pádu vlády a uvrhnout Francii do politického chaosu. Francouzští politici varují, že destabilizace země by mohla způsobit krizi podobnou řecké dluhové krizi, ohrozit eurozónu a vyvolat nedůvěru investorů.

Le Penová drží spoušť. Nakonec může sejmout celé euro
Foto: Repro Youtube
Popisek: Francouzská politička a kandidátka na prezidentku, Marine Le Penová

Americký informační server Politico informuje o politické nejistotě ve Francii a potenciálních důsledcích, které by mohly mít evropský a globální dopad. Zaměřuje se na pravicovou političku Marine Le Penovou a její stranu Národní sdružení, která aktuálně zvažuje, zda hlasovat proti návrhu státního rozpočtu vlády premiéra Michela Barniera, který má snížit deficit veřejných financí, jenž aktuálně přesahuje 6 % HDP – dvojnásobek povolený pravidly EU.

Politico zdůrazňuje, že hlasování o rozpočtu může mít dalekosáhlé důsledky. Pokud Le Penová a její strana, společně s levicovou opozicí, rozpočet zablokují, mohlo by to vést k pádu vlády a vyvolat politický chaos ve Francii.

„Pokud rozpočet zůstane takový, jaký je, budeme hlasovat pro nedůvěru,“ uvedla Le Penová, která kritizuje rozpočet zejména kvůli zvýšení daní na elektřinu a odkladu valorizace důchodů o inflaci, přičemž poukazuje na nedostatečné škrty v byrokracii a výdajích na zdravotní péči pro migranty. „Pokud se vláda zhroutí, prezident republiky bude muset vybrat nového premiéra,“ dodala francouzská politička.

Mnohými francouzskými politiky je Le Penová proto obviňována z nezodpovědnosti a z riskování ekonomické i politické stability Francie a eurozóny. Destabilizace Francie by totiž mohla narušit důvěru investorů a vyvolat další dluhovou krizi v eurozóně. Ekonom Andreas Eisl z Institutu Jacquese Delorse zdůraznil, že finanční trhy se uklidnily po příchodu Barnierovy vlády a předložení jejího reformního rozpočtu. Varoval však, že jakýkoli odklon od tohoto reformního kurzu, například změna vlády nebo rozpočtové politiky, by mohl vést k silné reakci trhů. Trhy jsou totiž velmi citlivé na známky politické nestability a nejistoty, zejména v klíčových ekonomikách eurozóny, jako je Francie.

Bývalý premiér a člen výkonného výboru strany Obnova (En Marche!) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Gabriel Attal označil postoj Marine Le Penové za nezodpovědný a varoval, že „nelze si zahrávat s budoucností země hlava nehlava“.

„Pokud se zítra vláda zhroutí kvůli rozpočtu, okamžitě nastane finanční krize,“ varoval ministr vnitra Bruno Retailleau a zdůraznil, že Francie není chráněna před podobnými otřesy, jaké zažila eurozóna v minulosti.

Premiér Michel Barnier považuje schválení rozpočtu za zásadní pro ekonomickou stabilitu eurozóny. Přirovnal možný pád vlády k situaci Řecka během dluhové krize a varoval, že „všechno může vybuchnout“, pokud Francie nebude respektovat pravidla eurozóny. Ratingová agentura Moody’s ve své zprávě z minulého týdne také vyjádřila pochybnosti o schopnosti francouzských institucí zvládat politickou situaci, vzhledem k tomu, že se „očekává, že dluhové zatížení (Paříže) se bude nadále zvyšovat“.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Bože ať to nepodepisuje, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKocum , 26.11.2024 8:09:28(upraveno 26.11.2024 8:10:01)
Evropská unie je zralá na restrukturalizaci. Vybičovat budižkničemy z europarlamentu a návrat ke kořenům. Pravomoci jednotlivým státům a rámcovou dohodu o spolupráci. Víc zatím nic. Jinak to zkrachuje tak jako tak.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…