Americký informační server Politico informuje o politické nejistotě ve Francii a potenciálních důsledcích, které by mohly mít evropský a globální dopad. Zaměřuje se na pravicovou političku Marine Le Penovou a její stranu Národní sdružení, která aktuálně zvažuje, zda hlasovat proti návrhu státního rozpočtu vlády premiéra Michela Barniera, který má snížit deficit veřejných financí, jenž aktuálně přesahuje 6 % HDP – dvojnásobek povolený pravidly EU.
Politico zdůrazňuje, že hlasování o rozpočtu může mít dalekosáhlé důsledky. Pokud Le Penová a její strana, společně s levicovou opozicí, rozpočet zablokují, mohlo by to vést k pádu vlády a vyvolat politický chaos ve Francii.
„Pokud rozpočet zůstane takový, jaký je, budeme hlasovat pro nedůvěru,“ uvedla Le Penová, která kritizuje rozpočet zejména kvůli zvýšení daní na elektřinu a odkladu valorizace důchodů o inflaci, přičemž poukazuje na nedostatečné škrty v byrokracii a výdajích na zdravotní péči pro migranty. „Pokud se vláda zhroutí, prezident republiky bude muset vybrat nového premiéra,“ dodala francouzská politička.
Mnohými francouzskými politiky je Le Penová proto obviňována z nezodpovědnosti a z riskování ekonomické i politické stability Francie a eurozóny. Destabilizace Francie by totiž mohla narušit důvěru investorů a vyvolat další dluhovou krizi v eurozóně. Ekonom Andreas Eisl z Institutu Jacquese Delorse zdůraznil, že finanční trhy se uklidnily po příchodu Barnierovy vlády a předložení jejího reformního rozpočtu. Varoval však, že jakýkoli odklon od tohoto reformního kurzu, například změna vlády nebo rozpočtové politiky, by mohl vést k silné reakci trhů. Trhy jsou totiž velmi citlivé na známky politické nestability a nejistoty, zejména v klíčových ekonomikách eurozóny, jako je Francie.
Bývalý premiér a člen výkonného výboru strany Obnova (En Marche!) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Gabriel Attal označil postoj Marine Le Penové za nezodpovědný a varoval, že „nelze si zahrávat s budoucností země hlava nehlava“.
„Pokud se zítra vláda zhroutí kvůli rozpočtu, okamžitě nastane finanční krize,“ varoval ministr vnitra Bruno Retailleau a zdůraznil, že Francie není chráněna před podobnými otřesy, jaké zažila eurozóna v minulosti.
Premiér Michel Barnier považuje schválení rozpočtu za zásadní pro ekonomickou stabilitu eurozóny. Přirovnal možný pád vlády k situaci Řecka během dluhové krize a varoval, že „všechno může vybuchnout“, pokud Francie nebude respektovat pravidla eurozóny. Ratingová agentura Moody’s ve své zprávě z minulého týdne také vyjádřila pochybnosti o schopnosti francouzských institucí zvládat politickou situaci, vzhledem k tomu, že se „očekává, že dluhové zatížení (Paříže) se bude nadále zvyšovat“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová