Americký informační server Politico informuje o politické nejistotě ve Francii a potenciálních důsledcích, které by mohly mít evropský a globální dopad. Zaměřuje se na pravicovou političku Marine Le Penovou a její stranu Národní sdružení, která aktuálně zvažuje, zda hlasovat proti návrhu státního rozpočtu vlády premiéra Michela Barniera, který má snížit deficit veřejných financí, jenž aktuálně přesahuje 6 % HDP – dvojnásobek povolený pravidly EU.
Politico zdůrazňuje, že hlasování o rozpočtu může mít dalekosáhlé důsledky. Pokud Le Penová a její strana, společně s levicovou opozicí, rozpočet zablokují, mohlo by to vést k pádu vlády a vyvolat politický chaos ve Francii.
„Pokud rozpočet zůstane takový, jaký je, budeme hlasovat pro nedůvěru,“ uvedla Le Penová, která kritizuje rozpočet zejména kvůli zvýšení daní na elektřinu a odkladu valorizace důchodů o inflaci, přičemž poukazuje na nedostatečné škrty v byrokracii a výdajích na zdravotní péči pro migranty. „Pokud se vláda zhroutí, prezident republiky bude muset vybrat nového premiéra,“ dodala francouzská politička.
Mnohými francouzskými politiky je Le Penová proto obviňována z nezodpovědnosti a z riskování ekonomické i politické stability Francie a eurozóny. Destabilizace Francie by totiž mohla narušit důvěru investorů a vyvolat další dluhovou krizi v eurozóně. Ekonom Andreas Eisl z Institutu Jacquese Delorse zdůraznil, že finanční trhy se uklidnily po příchodu Barnierovy vlády a předložení jejího reformního rozpočtu. Varoval však, že jakýkoli odklon od tohoto reformního kurzu, například změna vlády nebo rozpočtové politiky, by mohl vést k silné reakci trhů. Trhy jsou totiž velmi citlivé na známky politické nestability a nejistoty, zejména v klíčových ekonomikách eurozóny, jako je Francie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová