Le Penová drží spoušť. Nakonec může sejmout celé euro

26.11.2024 7:31 | Monitoring

Marine Le Penová bude pravděpodobně blokovat návrh rozpočtu vlády Michela Barniera kvůli nesouhlasu se zvýšením daní na elektřinu, odložením valorizace důchodů a nedostatkem škrtů ve výdajích na byrokracii a zdravotní péči pro migranty. Tento krok by podle serveru POLITICO mohl vést k pádu vlády a uvrhnout Francii do politického chaosu. Francouzští politici varují, že destabilizace země by mohla způsobit krizi podobnou řecké dluhové krizi, ohrozit eurozónu a vyvolat nedůvěru investorů.

Le Penová drží spoušť. Nakonec může sejmout celé euro
Foto: Repro Youtube
Popisek: Francouzská politička a kandidátka na prezidentku, Marine Le Penová

Americký informační server Politico informuje o politické nejistotě ve Francii a potenciálních důsledcích, které by mohly mít evropský a globální dopad. Zaměřuje se na pravicovou političku Marine Le Penovou a její stranu Národní sdružení, která aktuálně zvažuje, zda hlasovat proti návrhu státního rozpočtu vlády premiéra Michela Barniera, který má snížit deficit veřejných financí, jenž aktuálně přesahuje 6 % HDP – dvojnásobek povolený pravidly EU.

Politico zdůrazňuje, že hlasování o rozpočtu může mít dalekosáhlé důsledky. Pokud Le Penová a její strana, společně s levicovou opozicí, rozpočet zablokují, mohlo by to vést k pádu vlády a vyvolat politický chaos ve Francii.

„Pokud rozpočet zůstane takový, jaký je, budeme hlasovat pro nedůvěru,“ uvedla Le Penová, která kritizuje rozpočet zejména kvůli zvýšení daní na elektřinu a odkladu valorizace důchodů o inflaci, přičemž poukazuje na nedostatečné škrty v byrokracii a výdajích na zdravotní péči pro migranty. „Pokud se vláda zhroutí, prezident republiky bude muset vybrat nového premiéra,“ dodala francouzská politička.

Mnohými francouzskými politiky je Le Penová proto obviňována z nezodpovědnosti a z riskování ekonomické i politické stability Francie a eurozóny. Destabilizace Francie by totiž mohla narušit důvěru investorů a vyvolat další dluhovou krizi v eurozóně. Ekonom Andreas Eisl z Institutu Jacquese Delorse zdůraznil, že finanční trhy se uklidnily po příchodu Barnierovy vlády a předložení jejího reformního rozpočtu. Varoval však, že jakýkoli odklon od tohoto reformního kurzu, například změna vlády nebo rozpočtové politiky, by mohl vést k silné reakci trhů. Trhy jsou totiž velmi citlivé na známky politické nestability a nejistoty, zejména v klíčových ekonomikách eurozóny, jako je Francie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

Které daně?

Které daně jste konkrétně snížili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Bože ať to nepodepisuje, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKocum , 26.11.2024 8:09:28(upraveno 26.11.2024 8:10:01)
Evropská unie je zralá na restrukturalizaci. Vybičovat budižkničemy z europarlamentu a návrat ke kořenům. Pravomoci jednotlivým státům a rámcovou dohodu o spolupráci. Víc zatím nic. Jinak to zkrachuje tak jako tak.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Po konfliktu na Staromáku umlčen český aktivista. Temné náznaky, co je za tím

16:03 Po konfliktu na Staromáku umlčen český aktivista. Temné náznaky, co je za tím

Aktivista Pavel Cimbál přišel o svůj sledovaný profil na sociální síti Facebook. Za jeho umlčením mo…