Primář interního oddělení Nemocnice Cheb Stanislav Adamec se rozhodl v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV popsat, jak to vypadá v přetížené nemocnici, kde lékaři i sestry čelí velkému náporu covidových a necovidových pacientů. Zdůraznil, že situace v Chebu je natolik kritická, že už službu konající lékařka musela rozhodnout o tom, kdo se dostane na covidové lůžko a kdo, ač covidový pacient, bude mít méně štěstí.
„Lékařka konající službu musela řešit situaci, kdy měla k dispozici jedno covidové lůžko a byli tam v podstatě dva pacienti. Ona se obrátila na krajského koordinátora covidové péče. Ten jí doporučil, aby se obrátila na ředitele chebské nemocnice, který neměl jinou možnost, než potvrdit status quo, takže paní doktorka se musela rozhodnout, že vybere třiapadesátiletou ženu, která neměla přidružené choroby, a ta dostala covidové lůžko. A pětaosmdesátiletá pacientka, polymorbidní, a navíc ještě se zlomeným krčkem, skončila na standardním oddělení, kde jí byla poskytnuta maximální péče,“ popsal situaci Adamec.
Zdůraznil, že do nemocnice teď míří až dvojnásobek pacientů, než na jaké má zařízení personální kapacity. Osm až devět lékařů se nemůže zastavit.
Lékař Fakultní nemocnice Olomouc Jan Strojil v rozhovoru pro Deník N prozradil, že lékaři mají skutečně plné ruce práce, ale vedle velkého pracovního zápřahu musí čelit lidem, kteří dnes doktorům nadávají a viní je ze zavřených hospod.
„Víte, já dokážu pochopit, že třeba hospodští, kteří bojují o přežití, cítí frustraci, že jejich hospody jsou zavřené kvůli těm, „co by stejně brzo umřeli“. Ale kdyby měl hospodský vzít pistoli a zastřelit několik anonymních starých lidí, aby mohl otevřít hospodu? Naše práce je zachraňovat životy a zdraví. My za zavřené hospody nemůžeme. Na jaře nám tleskali z balkonů, dnes jsme pomalu zločinci,“ kroutil hlavou Jan Strojil.
Prozradil také, že se nechal očkovat proti covidu-19, ale jen pár dní po očkování u něj nemoc stejně propukla.
Rozhodl se proto lidem vysvětlit, že tělu trvá asi 14 dní, než si po očkování vytvoří protilátky, takže to, že onemocněl nemocí covid-19 krátce po očkování v žádném případě neznamená, že by vakcína nefungovala.
Nakazil se prý doma od manželky. Většina zdravotnického personálu, která prodělá nemoc covid-19, se podle statistik nakazí buď doma nebo při mimopracovních aktivitách, nikoli v nemocnici.
Také o Fakultní nemocnici Olomouc podle něj platí, že lékaři jedou velmi dlouho na plné obrátky od podzimu, a už jsou vyčerpaní. Pan doktor se prý ocitl na hraně svých sil minulý týden.
„Přijímal jsem v noci paní, maminku kolegyně sestřičky u nás v nemocnici. Byla ve věku mojí maminky, normální zdravá ženská, bez nějaké těžké historie. Rentgen nic moc dramatického, ale poslechový nález na plicích byl špatný. Na CT se ukázalo, jak hrozné má plíce. Hned po návratu z CT jsem ji pro zhoršení překládal na ARO. Než ji tam dovezli… (odmlčí se). Zrovna tam zemřel táta kolegyně. Mladý zdravý chlap. Bylo to 23. prosince. A pak někdo napíše, že si za to ti lidi můžou sami, že se o sebe měli lépe starat!“ rozzlobil se lékař.
Jako doktor považuje za důležité zachraňovat životy. I když to jsou třeba životy lidí s rakovinou, kteří za 3 měsíce zemřou. Ty tři měsíce mohou být důležité pro toho nemocného člověka, jeho rodinu, jeho kamarády, pro jeho okolí.
Větu, že na covid často umírají lidé, kteří by brzy zemřeli i bez covidu, proto nesnáší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp