Z kanceláře prezidenta republiky zaznělo, že BIS zneužívá Bezpečnostní informační službu k osobním cílům, že tím Koudelka porušuje zákon.
„Prezident republiky Miloš Zeman požádal již v roce 2018 ředitele BIS plk. Michala Koudelku o poskytnutí informace, zda použitím zpravodajských prostředků či shromažďováním informací Bezpečnostní informační službou proti pracovníkům Kanceláře prezidenta republiky, resp. spolupracovníkům prezidenta republiky byla zjištěna konkrétní bezpečnostní rizika pro Českou republiku v rámci zákonné působnosti BIS. V rozporu se zákonem nedostal prezident republiky na svoji otázku do dnešního dne odpověď. Zároveň prezident republiky nebyl ředitelem BIS upozorněn na žádná bezpečnostní rizika ve svém okolí. Průkazný je v tomto smyslu obsah korespondence mezi prezidentem republiky, předsedou vlády a ředitelem BIS z let 2018 až 2021. Dosavadní průběh vede k závěru, že pan Koudelka dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky BIS zneužívá ke shromažďování informací pro svoji osobní potřebu,“ stojí v prohlášení Hradu.
Kancelář se vymezila i proti závěrům sněmovní Komise pro kontrolu BIS, kterou vede lidovecký poslanec Pavel Bělobrádek. Kancelář zdůraznila, že Bělobrádek a jeho kolegové jsou závislí na tom, co se jim uvolí říci plukovník Michal Koudelka. Naproti tomu vláda a prezident Miloš Zeman se může podle kanceláře opřít o zákon, který brání tomu, aby se BIS změnila v komunistickou Státní bezpečnost. O zákon, který BIS podřizuje kontrole a který má zajistit, aby zpravodajské služby využívaly své mimořádné pravomoci jen v nezbytně nutné míře a vždy v souladu se zákonem.
„Jinak hrozí vážné nebezpečí, že výsledky činnosti BIS slouží například k osobnímu vydírání, politickým hrám nebo k cíleným mediálním únikům,“ doplnila Zemanova kancelář.
Bělobrádek na tiskové konferenci po jednání Komise pro kontrolu BIS konstatoval, že BIS nejvyšší ústavní činitele neodposlouchávala. V Událostech, komentářích ČT to zopakoval, ale připomněl, že povolí-li sledování předseda senátu Nejvyššího soud v Praze, tak BIS může sledovat kohokoliv.
„Nedá se vyloučit sledování kohokoli, včetně nejvyšších ústavních činitelů, protože to technicky je možné. Nicméně pan ředitel nám řekl, že z nejvyšších ústavních činitelů za jeho funkce nikdo takto sledován nebyl, nicméně tím nevyloučil, že mohl být sledován kdokoli jiný, včetně vás, mě a kohokoli,“ sdělil Bělobrádek moderátorovi ČT Jakubovi Železnému.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.