Libye: Od pádu Kaddáfího je tam bída, objevili Francouzi. Velmi trapný moment

11.02.2021 11:51 | Zprávy

Francie si připomíná deset let od invaze v Libyi. V této africké zemi, s největšími zásobami ropy na kontinentu, se propadla ekonomika za uplynulý rok dle odhadů IMF až o 66,7 %. „Byli jsme v bezpečí, pokud jsme byli opatrní,“ myslí si o časech Kaddáfího občan Libye. Do roku 1959 byla Libye jednou z nejchudších zemí světa, ropa jí dovolila dostat se z chudoby. Čtyři roky před invazí ovšem Kaddáfí financoval prezidentskou kampaň Sarkozyho.

Libye: Od pádu Kaddáfího je tam bída, objevili Francouzi. Velmi trapný moment
Foto: archív Vaše věc
Popisek: N. Sarkozy a libyjský vůdce M. Kaddáfí, který údajně spolufinancoval poslední prezidentskou kampaň Sarkozyho.

Francouzská zpravodajská televizní stanice France24 zveřejnila článek, v němž popisuje současnou situaci v Libyi. Libye je stát v severní Africe a je výjimečný například zásobou ropy. Tento stát má dokonce největší zásoby ropy v Africe, a přitom má pouhých sedm milionů obyvatel. Kromě toho má však za sebou jedno desetiletí krvavých bojů.

„Denár padl, ceny spotřebního zboží vyletěly, výpadky energie a nedostatek paliva je běžnou záležitostí a dokonce čistá voda je raritní v zemi, která byla kdysi nejbohatší v HDP na hlavu,“ psal článek. Dále je popsáno, jak v hlavním městě Tripolisu stojí nefunkční jeřáby, které se sklánějí nad rezavými kostrami rozdělaných budov na zarostlých stavbách. „Jsou to smutné připomínky relativní prosperity a ekonomické stability za vlády diktátora Moamera Kadhafiho, jehož 42leté uchopení moci skončilo povstáním arabského jara před 10 lety,“ psalo se dále.

Celý článek ZDE:

Situace v Libyi samotné je taková, že země je násilnými nepokoji rozdělena pod dvě správy a navíc v zemi je mnoho ozbrojených milic. „Zatímco zbraně od křehkého říjnového příměří většinou ztichly, frontová linie stále vede od pobřežního města Sirte k ‚ropnému půlměsíci‘, který drží 90 procent jeho surových ložisek,“ popsal nedávnou situaci France24. Země však za rok 2020 čelila extrémnímu ekonomickému propadu, který souvisel jak s boji, tak zároveň s pandemií koronaviru. Ekonomika dle odhadů Mezinárodního měnového fondu poklesla o 66,7 %.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: tle

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Je třeba napravit neúspěšnou politiku Bruselu.“ Bouřlivý summit Patriotů pro Evropu. Na stole novinka

16:59 „Je třeba napravit neúspěšnou politiku Bruselu.“ Bouřlivý summit Patriotů pro Evropu. Na stole novinka

Ve čtvrtek proběhl v Bruselu v rámci zasedání Evropské rady druhý summit evropské frakce Patrioti pr…