Lidé Angely Merkelové odmítli „umýt hlavu“ Viktoru Orbánovi. Už dostali za uši
19.06.2017 8:11 | Zprávy
Angela Merkelová to nemá jednoduché. Zatímco ona sama hájí „evropské hodnoty“ v první linii, někteří europoslanci CDU jí „vrazili dýku do zad“. Hlasovali proti rezoluci odsuzující maďarskou vládu v čele s Viktorem Orbánem.
reklama
Vztah mezi německou kancléřkou a jejím maďarským protějškem lze jen stěží označit za přátelský. Merkelová nemůže odpustit Orbánovi zejména jeho nechuť přijímat uprchlíky podle navržených kvót Evropské komise. Kancléřka ostatně Orbána neustále tepe a nastavuje mu zrcadlo. Přesto se jí zatím nepodařilo „evropské hodnoty“ maďarskému premiérovi vtlouci do hlavy.
Ke konci minulého týdne Merkelová i šéf konkurenční SPD Schulz shodně přivítali rozhodnutí Evropské komise zahájit řízení proti zemím, které odmítají uprchlické kvóty, a vysloužili si tak další nazlobenou Orbánovu reakci. Premiér Maďarska oběma politikům vzkázal, aby se starali sami o sebe. Hovořil také o tom, že Maďaři neříkají Němcům, co by měli dělat, a on od Merkelové a Schulze očekává stejný přístup.
Jako by však byli straničtí kolegové z Evropského parlamentu hluší a slepí. Přestože musí vědět, jak moc úsilí věnuje jejich vůdkyně hájení evropských hodnot, příliš ji nepodpořili. Zatímco socialisté hlasovali o protimaďarské rezoluci disciplinovaně, mnozí členové CDU se postavili proti rezoluci, která odsuzuje nejenom odmítání maďarské strany přijímat uprchlíky, ale i další „hříchy“.
Mezi jiným nemohou „pokrokoví“ europoslanci zapomenout Maďarsku výstavbu plotu na hranici se Srbskem, zpřísnění migračních zákonů a také uspořádání podzimního referenda o uprchlických kvótách. Web německé rozhlasové stanice Deutsche Welle neskrývá své zděšení z toho, že i přispěním europoslanců z CDU neukázala frakce Evropské lidové strany při hlasování o rezoluci patřičnou jednotu.
„Většina členů CDU a společně s nimi i další europoslanci z Itálie, Španělska a Chorvatska hlasovali proti rezoluci,“ píše Deutsche Welle s tím, že rezoluce požadovala spuštění článku 7, který hovoří o sankcích a odebrání hlasovacího práva. „Nemůžeme požadovat spuštění tohoto článku do té doby, než maďarská vláda Evropské komisi pošle písemné vyjádření na její výtky,“ vysvětluje europoslanec za CDU Thomas Bickl s tím, že stejný postup platil i v případě Polska.
Spoluzakladatel think-tanku VoteWatch Europe Doru Frantescu tvrdí, že CDU má blízko k UKIP a AfD; a členové frakce „Evropská lidová strana“ se obávají, že by po hlasování pro rezoluci mohli přijít o podporu maďarské vládní strany Fidesz, která je rovněž součástí této frakce. Rozhodnutí europoslanců za CDU kritizuje i maďarská opozice, kterou nenávist k vládě dohnala až do pozice, že schvaluje sankce proti své vlastní zemi.
Opoziční poslanec Benedek Javor ze strany Párbeszéd Magyarországért tvrdí, že nějaké kroky proti Maďarsku měly přijít již dávno. „Brusel měl na vývoj v Maďarsku reagovat již před několika lety. Teď už je trochu pozdě,“ stěžuje si Javor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.