Nálada tuzemských spotřebitelů podle pravidelného měsíčního šetření ČSÚ klesla v červenci nejníže v celé historii měření, tj. od roku 2003. „Strach z ekonomické budoucnosti Čechů je tak vyšší než kdykoli v době pandemie, a dokonce kdykoli než během globální finanční krize let 2008 a 2009, následné evropské dluhové krize i tehdejších souvisejících recesí v ČR,“ uvádí Okamura.
Rekordní počet respondentů letošního červencového šetření ČSÚ uvedl, že se obává zhoršení vlastní finanční situace. Blízko svého historického maxima je také počet spotřebitelů, kteří hodnotí svou finanční situaci hůř než v předešlých dvanácti měsících.
Výsledky průzkumu ČSÚ podle předsedy opozičního hnutí SPD odrážejí neschopnost vlády řešit obrovskou inflaci, zdražování a energetickou krizi. „To je výsledek neschopnosti vlády Petra Fialy. Když jsme chtěli zdražování projednávat na sněmovní schůzi, koalice demobloku nám to zarazila. Vládní koalice tak projevuje neuvěřitelnou aroganci moci, protože ceny energií se stávají pro české domácnosti a firmy nezaplatitelnými, občané se propadají do dluhových pastí, podnikatelé jsou nuceni zavírat své živnosti a firmy a rušit pracovní místa,“ dodává Okamura.
Upozornil na půjčku pro ČEZ poskytnutou ze strany státu a připomněl prodej drahé energie českým občanům: „Vláda místo toho, aby dle návrhu hnutí SPD i po vzoru sousedních evropských zemí zrušila DPH na elektřinu a na zemní plyn a aby zastropovala jejich ceny, poskytuje společnosti ČEZ půjčku ve výši 74 miliard korun, aby mohla i nadále obchodovat na unijní burze v Lipsku a prodávat českým odběratelům elektřinu za předražené německé ceny,“ zdůraznil Tomio Okamura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab