"Mimo působnost, kterou mi vymezuje zákon o veřejném ochránci práv, bylo přes 60 procent, což je zhruba na stejné úrovni jako za loňský třetí kvartál," komentoval podle serveru prvnízprávy.cz Varvařovský fakt, že ho lidé stále vyhledávají kvůli problematice, s níž fakticky vzato nemůže nic udělat.
I sám veřejný ochránce práv ovšem v posledním čtvrtletí roku 2011 vydal několik doporučení. Ohrazoval se například proti způsobu povolování videoloterijních terminálů. "Postup ministerstva považuji v celé řadě aspektů za nezákonný," konstatoval.
"Ministr financí mé závěry fakticky odmítl. Nevidí důvod přijímat opatření k nápravě a rušit rozhodnutí, která byla vydána v rozporu se zákonem o loteriích. Pokud však ministerstvo financí v návaznosti na existující obecně závazné vyhlášky nezahájí přezkumná řízení, porušuje ústavně zaručené právo obcí na územní samosprávu."
Ombudsman se angažoval rovněž například v oblasti diskriminace v pracovní inzerci. "Každý šestý inzerát obsahoval jeden nebo více diskriminačních prvků. Ukázalo se, že k tomu zadavatele vedl nedostatek informací v oblasti ochrany před diskriminací, nikoliv zlý úmysl," dodal k případu Varvařovský.
Čtěte:
Ombudsman chce, aby sirotci dostali důchod i po mladých rodičích
Novotný (VV): Kvůli hazardu kritizuje ministerstvo financí i ombudsman
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par