Osobně přišel například šéf Senátu Přemysl Sobotka, ministr kultury Jiří Besser a místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová. Kromě nich další desítky lidí.
Během dopoledne zazněly proslovy některých zúčastněných a na závěr státní hymna. Jeden z účastníků přinesl transparent s nápisem: "Ať zhynou minulí, současní i budoucí komunisté".
Chvalme hrdiny a novináře
Sobotka zdůraznil zrůdnost komunistického režimu a tematicky před budovou rozhlasu vyzdvihl práci tehdejších novinářů. "To, co se tehdy občané díky rozhlasu dozvídali, včetně vysílání mimopražských regionálních studií a vysílačů, byla na dalších 21 let poslední pravda, kterou směli veřejně slyšet," řekl.
"Udržet si svobodu znamená oběti, mnohdy to znamená i zaplatit cenu nejvyšší," ocenila hrdiny té doby Parkanová.
Úcta k mrtvým
Vojska zemí Varšavské smlouvy překročila státní hranice Československa přesně před 42 lety. Do konce roku si pak invaze vyžádala celkem 108 mrtvých, zhruba 500 těžce zraněných a další stovky lehce zraněných lidí.
Někteří neozbrojení zahynuli při střetu s okupanty právě před rozhlasem. "Tichá vzpomínka na tyto mrtvé přežívala v myslích drtivé části lidí i v době tvrdé komunistické normalizace, kdy ponížený a zrazený národ morálně živořil v kolotoči takzvaného reálného socialismu," řekl Sobotka.
Invaze ukončila takzvané Pražské jaro, pokus československých komunistů o nastolení "socialismu s lidskou tváří". V zemi tak začala dlouhá doba normalizace, kterou ukončil až převrat v listopadu 1989.
GALERIE: 21. srpen u Rozhlasu
Čtěte také:
Česko si připomíná invazi z roku 1968
Sedmiletý Kalousek chtěl vítat Rudou armádu. Zastavili ho rodiče
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par