Líní levicoví kapři už nebojují dokonce ani proti nadnárodnímu kapitálu. Jaroslav Foldyna se na ČT rozjel tak, že Polčák lapal po dechu

14.12.2015 22:59 | Zprávy

Poslanec Jaroslav Foldyna si posteskl nad leností evropské levice. Připomíná prý líné kapry, kteří už nebojují proti nadnárodnímu kapitálu. A ten v klidu bohatne z válek. Měli bychom si dát pozor na bující radikální nacionalismus a musíme spolupracovat s Ruskem v boji proti Islámskému státu. Proti tomuto názoru se ale ostře vymezili europoslanec Stanislav Polčák (STN) a místopředseda ODS Martin Kupka. Zásah Ruska v Sýrii prý život Islámského státu spíše prodlužuje.

Líní levicoví kapři už nebojují dokonce ani proti nadnárodnímu kapitálu. Jaroslav Foldyna se na ČT rozjel tak, že Polčák lapal po dechu
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Jaroslav Foldyna na mítinku v Lounech

Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), místopředseda ODS Martin Kupka a europoslanec Stanislav Polčák (STAN) v pondělních Událostech, komentářích České televize hovořili o radikalizaci Evropy. Naráželi přitom na vítězství Marine Le Penové v prvním kole francouzských regionálních voleb a její propad v kole druhém. To ale nemění nic na tom, že Národní fronta získala nejvíce hlasů ve své historii.

Marine Le Penová ještě neřekla poslední slovo

„Tradiční politické strany ve Francii dostaly pohlavek a přál bych si, aby si ho pamatovaly, protože to, co by mohlo nastoupit po nich, by současné politiky mrzelo. Názory paní Le Penové ohrožují Evropu a Evropskou unii,“ zahájil pořad Foldyna. Tradiční strany si za ten výsledek – pohlavek mohly samy. Francie ale prokázala, že je demokratickou zemí.

Polčák připomněl, že to není poprvé, co se pravice a levice spojily proti radikálům. Podle mého názoru nelze říci, že je Francie umírněná nebo radikální. Je jasné, že po teroristických útocích a v migrační krizi posilují politici, kteří chtějí rozdělovat,“ zaznělo od Polčáka. Zlom podle jeho názoru nastane až v roce 2017, když budou na pořadu dne prezidentské volby. „Marine Le Penová může EU děkovat, že se vůbec dostala do nějaké funkce,“ doplnil Polčák s tím, že Národní fronta není výraznou silou ve francouzském parlamentu ani v regionech.

Podle Kupky se ukázalo, že se EU musí změnit. A rozhodně ještě Marine Le Penová neřekla poslední slovo. „Střední vrstvy si mohou uvědomovat rizika, která jsou spojena s extremismem, ale když nebudou tradiční strany nabízet realistická řešení, tak to nabízí šanci extremistům nejen ve Francii, ale všude po Evropě,“ varoval Kupka. Podle jeho názoru se zkrátka ukazuje, že dosavadní mantra „stále více Evropy a stále více politické korektnosti“ nefunguje. Je třeba zbavit se kýče, popsat problémy pravdivě a nabídnout realistická řešení.

Levice musí udeřit proti nadnárodnímu kapitálu

„Já si myslím, že levicové strany v Evropě se staly línými kapry v rybníce a přestaly bojovat,“ konstatoval Foldyna. A proti komu by měly bojovat? „Proti národnímu kapitálu, který vyprodává své sklady a bohatne na zbrojení,“ udeřil. „Válka je důsledek politiky nadnárodního kapitálu, který chce mít větší vliv.“

„Pokud tady slyšíme o líných kaprech v rybníku, pak by ČSSD měla vystoupit z toho hlavního integračního proudu,“ kontroval okamžitě Kupka. Foldyna mu dal za pravdu. „Já bych si to přál,“ prohlásil okamžitě. Obratem ale doplnil, že Česko v podstatě jde proti proudu a dělá politiku dobře, když na svém území máme minimum migrantů. A za to můžeme poděkovat premiéru Bohuslavu Sobotkovi a ministrovi vnitra Milanu Chovancovi. „Migrantům se u nás zabavují telefony, a to se jinde v EU neděje. Mezi uprchlíky funguje i telegraf, a proto sem nejdou.“

Velký spor o Rusko

Nakonec došlo i na Angelu Merkelovou. Podle Kupky by se mělo Německo konečně začít chovat jinak. Místopředseda ODS doufá, že se tak stane. „Dosavadní rétorika Angely Merkelové podle Horsta Seehofera Německo spíše zrazovala. Musíme tedy počkat a kriticky vyhodnocovat, jak to bude skutečně probíhat.“

Polčák doplnil, že Německo vysílá do světa rozporuplné signály. Už dříve mělo říci, že rozhodně nejsme schopni pomoci všem. „Já jsem velmi kritický k tomu, jak si zatím vede evropská diplomacie. V Libyi se nerodí žádná dohoda, byť tam je vlastně složitá otázka, s kým ji vlastně uzavřít. A dohoda s Tureckem je zatím jen na papíře,“ posteskl si s tím, že vlastně nevíme, jak bude spolupráce vypadat.

Téma uzavřel Foldyna. Podle jeho názoru je EU jen ve vleku událostí. Měly by se spolu domluvit Spojené státy, Rusko a EU, ale my místo toho vymýšlíme další a další sankce proti Rusku. Nad touto poznámkou ale oba pravicoví politici nesouhlasně kroutili hlavou. Podle Kupky totiž Rusko neútočilo ani zdaleka jen proti Islámskému státu. „Většina expertů se shoduje v tom, že ruská přítomnost v regionu spíše oddaluje to řešení,“ doplnil k tématu Polčák.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …