Lžou. Není to pravda. Jen 30 mrtvých ze SSSR. Havlova knihovna výbušně o Rusku, Koněvovi a 2. světové

27.05.2020 8:55 | Zprávy

Často nám chodily arogantní dopisy z úrovně Ministerstva obrany Ruské federace, co si to vůbec dovolujeme, protože oni platí péči o ruské hroby tady a platí i obnovu našich hrobů u nich. Lžou. To není pravda. Všechno platíme my. Tak se v rámci debaty o 'pomníkové diplomacii' vyjádřil v Knihovně Václava Havla vojenský historik Eduard Stehlík. A resumé debaty? Koněv nebyl velký charakter a dobrý taktik.

Lžou. Není to pravda. Jen 30 mrtvých ze SSSR. Havlova knihovna výbušně o Rusku, Koněvovi a 2. světové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruský motocyklový klub Noční vlci uctil památku padlých rudoarmějců na Olšanských hřbitovech

Za uplynulé roky vydala Česká republika na obnovu válečných hrobů našich legionářů v Rusku částku přesahující devatenáct milionů korun. Ruská strana se na tom z finančního hlediska nepodílí, což by podle dohody měla. Na péči o ruské válečné hroby v Česku jsme vydali přes sto milionů korun. Tyto informace mimo jiných sdělil v pondělním v on-line přenosu z Knihovny Václava Havla historik Eduard Stehlík. Jednalo se o diskusi nazvanou Pomníková diplomacie a hybridní válka, kterou byla zakončena minisérie debat k tématu osvobození Prahy a fenoménu maršála Koněva.

Válečné hroby

Moderátor a ředitel knihovny Michael Žantovský nejdříve zmínil Smlouvu o přátelství a spolupráci s Ruskem z roku 1996 a její dva články, které se týkají právě pomníků. Stehlík, jenž byl do konce loňského roku ředitelem odboru pro válečné veterány ministerstva obrany, nejdříve ujasnil pojem válečný hrob. U nás jsou dva typy. Válečný hrob s ostatky člověka, co zahynul za války a válečné hroby bez ostatků, což mohou být pomníky padlým v první i druhé světové válce či pamětní desky. Taková je definice podle zákona z roku 2004 o válečných hrobech a pietních místech.

"Pokud jde o pomník vojevůdce, který nepadl za války a není ani v pomníku pohřben, tak z hlediska českého právního řádu se nejedná o válečný hrob," dodal Stehlík, současný ředitel Památníku Lidice, a dále hovořil o legionářských pomnících, které byly v letech sovětské vlády v Rusku zničeny, a útrapách s jejich současnou obnovou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…