Ockrentová vzpomíná na to, jak v roce 2002 poprvé slyšela o Marine Le Penové. Bylo to v roce 2002, kdy její otec Jean-Marie Le Pen nečekaně postoupil do druhého kola prezidentských voleb a v jedné z debat se objevila také jeho tehdy třiatřicetiletá dcera. Otci k postupu do druhého kola stačilo 17 procent hlasů a jeho dcera o patnáct let později Jeana-Marie Le Pena překonala a získala v prezidentských volbách přes 21 procent hlasů.
S jejím postupem do druhého kola se už ovšem počítalo a neúspěšný pravicový expremiér Francois Fillon doporučl svým voličům, aby odevzdali hlas Emmanuelu Macronovi. Socialista Benoit Hamon učinil totéž. Le Penové se dostalo nálepky „nepřítele republiky“. Tato dáma to teď do druhého kola nebude mít snadné, ale podle novinářky je to tvrdá žena, která se hned tak něčeho nezalekne.
Celý článek v angličtině naleznete ZDE.
„Le Penová je velice tvrdá a věří ve svůj osud. Už její snaha o změnu obrazu Národní fronty proměnila toto okrajové hnutí ve významnou politickou sílu,“ soudí Christine Ockrentová. Le Penová dokáže oslovit jak nezaměstnané mladé lidi, tak rozčarovanou střední třídu. A právě v tom tkví její síla. Zároveň své straně dává klasický nacionalistický nátěr modré, bílé a červené, čímž získává další voliče. Podařilo se jí to ovšem jen za cenu tvrdých sporů, které vedla se svým otcem, došlo dokonce i na výhrůžky soudem, ze kterého však Jean-Marie Le Pen vycouval.
Le Penová upustila od antisemitské výroků svého otce, ale staví na velké kritice globalizace, a především na velké kritice Evropské unie, která podle Le Penové může za všechno špatné ve Francii. V závěru kampaně před prvním kolem ovšem také sklouzla k antisemitské rétorice a je otázka, zda za to mohla jistá únava z dlouhého politického boje, nebo šlo jen o ujištění starých bojovníků Národní fronty, že se strana nezměnila zase tak moc.
„Le Penová také tvrdě pracovala na vybudování svého mezinárodního postavení. V New Yorku v lednu marně čekala na přijetí u Donalda Trumpa. Muže, který podle Le Penové okopíroval některé její politické vzorce a vyhrál americké prezidentské volby. V Moskvě se setkala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ne proto, aby ho požádala o peníze, jak hned upozornili její straničtí kolegové – ale proto, aby s ním debatovala o světových otázkách,“ píše dál novinářka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp