Na setkání na podporu prezidentského kandidáta Jaroslava Bašty přišel tým odborníků pro řešení krize. Mezi nimi Zdeněk Jandejsek, odborník na zemědělství, architekt Milan Urban, bývalý předseda představenstva Pražské plynárenské Ivan Noveský, který celý život pracoval v plynárenství, a Vladimír Štěpán, který pracuje v tomto oboru také přes 40 let. Národní rada obnovy debatovala s veřejností.
Nejdřív se chopil mikrofonu Zdeněk Jandejsek: „Jsme lidi, kteří máme normální vjem, vidíme, že se v republice děje něco, co bude neblaze působit na naše obyvatelstvo, zejména na lidi s příjmy průměrnými nebo podprůměrnými. Měli bychom hledat národohospodáře a toho, kdo bude chtít národní zájmy propagovat,“ uvedl na začátek.
Situace v potravinách je smutná. Naše soběstačnost je kolem 50 %, co se týká zeleniny pouze 25 %, u ovoce 30 %. „Ve spojitosti s Green Dealem a s partou Zelených, kteří vládnou, dochází ke snižování intenzity výroby ve všech státech Evropské unie. Hlavně v Německu a ve Francii. Dřív nám sem strkali přebytky za celkem příznivé ceny, ale situace se rapidně mění, všude se snižují stavy vepřového a dalších komodit,“ popisoval zkušenosti ze svého oboru Jandejsek.
„Nastane situace, že potravin nebude dostatek, na pultech nebude takový výběr, jak je dnes. Jednou bude dostatek, jednou nedostatek,“ podotkl. Přitom výsledky české výroby jsou celkem dobré. „Hlavně naše vláda ale dělá všechno pro to, abychom tu neměli laciné potraviny, tlačí lidi, aby utratili všechny své úspory. Systém, který se nastavuje, je, aby se rodiny zadlužovaly, aby musely nabízet své baráky atd. Musíme usilovat o to, aby se prezidentem stal ten, který má chuť tuto vládu poslat tam, kam patří,“ řekl Jandejsek.
Má za to, že situace se změní rapidně v průběhu února, kdy rodiny dostanou faktury za energie, navíc ceny potravin dále porostou. „Řeči, které se vedou, že se všechno zlevní, je lež,“ upozornil Jandejsek. Podstatné podle něj je, aby na Hradě byl člověk, který chce situaci změnit. „Vím, že situace je těžká, ale v prvním kole bychom měli podpořit pana Baštu a v druhém kole volit menší zlo,“ poznamenal.
Bezprecedentní situace v Praze?
Architekt Urban poukázal na to, že Praha stále nemá primátora. Ve volbách dali voliči najevo, že chtějí změnu, ale přišlo „nařízení“, že má být vytvořena koalice na půdorysu vlády, a to se nedaří. „Navíc se čeká na prezidentské volby, takže v únoru se možná podaří nějakou městskou radu navolit,“ podotkl Urban. Zmínil i to, že se nepostavily žádné domovy pro seniory, je nedostatek míst na všech stupních škol. „Neexistuje sociální politika v Praze,“ připomněl Urban s tím, že ale jsou podporovány různé aktivistické spolky. „Podporujeme skutečného kandidáta pana Baštu, který bude hájit národní zájmy,“ sdělil Urban z SPD.
Vladimír Štěpán na úvod svého vystoupení pochyboval o platnosti hlasů. Některým kandidátům totiž hlasy škrtli, další měli všechny platné. „Varuji před tím, jak dopadnou tyto volby,“ zvedl prst. A 70-80 % lidí jsou podle Štěpána ti nespokojení. K cenám energií prezidentští kandidáti většinou mlčí. „Máme ceny energií zastropované v Evropě nejvýš. Zvyšuje se nám deficit státního rozpočtu. Vláda má podporu 20 %, a utrácí a utrácí,“ připomněl Štěpán. „Pan Bašta alespoň říká nahlas, že tohle zarazí,“ dodal. „Teď zavedou darovací a dědickou daň,“ poznamenal Štěpán. Varoval, že může nastat řecký scénář... – a pak přijdou exekutoři.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá