Měli jsme si být rovni. Ale komunisté plánovali, zadrhli nám revoluci. Silná slova z Budějovic

18.11.2019 14:42 | Zprávy

REPORTÁŽ Také v Českých Budějovicích si lidé připomněli události listopadu 1989 a 1939. V centru města se jich sešly stovky. Pod bustou T. G. Masaryka vytvořili ze svíček nápis demokracie. Nechyběly ani fotografie Václava Havla. Na náměstí k lidem promluvila například spisovatelka Markéta Lukášková nebo bývalý senátor Jiří Šesták a rovněž zástupce Milionu chvilek pro demokracii. Nezapomnělo se ani na premiéra. „Budějce tě vidí, Babiši,“ hlásal nápis na jedné z cedulí.

Měli jsme si být rovni. Ale komunisté plánovali, zadrhli nám revoluci. Silná slova z Budějovic
Foto: David Hora
Popisek: 17. listopad 2019 v Českých Budějovicích

Řada lidí se sešla už v půl páté u Jihočeského divadla, kde se konala akce s názvem Rozsviťme demokracii. Na improvizovaném pódiu zaznělo několik známých písní. Přesně v 17 hodin se pak lidé v průvodu vydali na náměstí, kde zapálili pod bustou T. G. Masaryka svíčky. Z některých vytvořili nápis DEMOKRACIE. „Strašně to uteklo. Před třiceti lety jsem tady byl taky, dnes jsem chtěl vysvětlit vnoučatům, co se tehdy stalo. Přišli jsme zapálit svíčku,“ prozradil pan Zdeněk, který přijel do Budějovic zavzpomínat z Novohradska. „Jo, svobodu máme, ale musíme o ni pořád bojovat,“ dodal rázně.

Někteří lidé měli v rukou státní vlajky, nechyběly ovšem ani cedule s různými nápisy. Na jedné byla podobizna Václava Havla se vzkazem: „Občané, děkuji Vám.“ A ani při této vzpomínkové akci se nezapomnělo na premiéra Babiše. „Budějce tě vidí, Babiši,“ hlásala další cedule.

Spisovatelka Lukášková: Seděla jsem tátovi na ramenou a křičela, ať žije Havel

Hned na úvod akce, která se konala na náměstí, promluvil zástupce českobudějovické diecéze, který se rozhovořil o pravdě a lásce, které zvítězí nad lží a nenávistí. Poté si vzala slovo spisovatelka Markéta Lukášková.

„Je velkou ctí, že tady mohu stát. Před třiceti lety jsem na tomhle náměstí byla také, ale to mi byl jen rok a čtyři měsíce. Seděla jsem tátovi na ramenou a křičela jsem, ať žije Havel,“ zavzpomínala s úsměvem spisovatelka s tím, že vzpomínku na ten den má sice mlhavou, ale že i tak je to pro ni významné. Promluvila také o tom, jak je důležité, že se o listopadové události zajímají i mladí lidé, a vyjádřila se, že nerozumí tomu, proč jejich iniciativu a názory někteří kritizují. „Proboha! Vždyť to je pro tu společnost ta nejlepší zpráva, že i lidi, kteří se do té svobody už narodili, ji nepovažují za nějakou samozřejmost a pořádají akce, kde si připomínají, že když se demokracie jednou vybojovala, je třeba hlídat, aby se zase neztratila,“ řekla rázně a dodala: „Je třeba si připomínat, že politici tu nejsou od toho, abychom se jich báli, aby nás zastrašovali. Jsou tu pro nás, my jsme si je zvolili jako svoje zástupce. A je proto důležité, abychom měli sebevědomí a nebáli se dát najevo svůj nesouhlas s jejich konáním. A ne jednou za rok, třeba klidně každý den. Nejen na výročí revoluce.“ Doplnila, že jednou z nejlepších příležitostí, kterou nám demokracie nabízí, je možnost být občansky aktivní. „Nemusíme být frustrovaní z toho, že jeden člověk nic nedokáže. Vždyť myšlenka a čin jednoho člověka se často může přerodit v nějakou velkou věc. A my sami, každý z nás, se můžeme zasadit o to, aby v naší ulici nebo obci vznikl spolek nebo iniciativa, můžeme oslovit svého poslance, sepsat petici, uspořádat sousedské setkání… Těch možností je spousta. Přála bych si, abychom se nepasovali do role malých bezvýznamných lidí. Protože hlas každého z nás je důležitý,“ sdělila spisovatelka.

Co chtějí Miliony chvilek?

Poté promluvil i Tomáš Kuboušek, občanský aktivista a koordinátor Milionu chvilek pro demokracii v Českých Budějovicích.
„Teda, vás tady je. Takových lidí jsem ještě na náměstí neviděl. Děkuji vám,“ řekl na úvod potěšeně Tomáš Kuboušek a pokračoval.

„Já jsem přišel promluvit za Milion chvilek pro demokracii. Říci vám, co chceme a proč protestujeme. Chtěli bychom stát, kde nevládne střet zájmů, kde nehrozí riziko abolice pro bývalého trestně stíhaného premiéra, kde nehrozí, že justice je ovládána exekutivou, potažmo vládou, a kde nehrozí, že vláda ovládá média. To je naším cílem,“ vysvětlil a přítomní zareagovali bouřlivým potleskem.

„Chtěli bychom stát, kde alespoň milion občanů vkládá svoje malé chvilky pro demokracii. Chtěli bychom stát, kde občanská společnost je aktivní a kde politici uznávají, že slouží nám jako občanům, že slouží této zemi a že právo občanů je jiné než jenom jednou za čtyři roky hodit svůj hlas do volebních uren,“ vysvětlil opět za potlesku Kuboušek. Přítomné mimo jiné vyzval, aby se zajímali o to, co se v této zemi děje. „Aby se nám všem mohlo žít lépe a abychom se za deset let například mohli dožít toho, že pravda a láska skutečně zvítězí nad lží a nenávistí. Děkuji vám, že je vás tady tolik,“ zopakoval na závěr.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…