Jiří Šedivý už minule řekl, že ho nepřekvapil ani tak postup Tálibánu, ale spíše rychlost, s jakou tak činí. V posledních dnech navíc ještě více sílí tlak Tálibánu, který obsadil další oblasti v zemi. V rámci dohody navíc Spojené státy americké posílají do Afghánistánu bombardéry. „S rychlostí jsem počítal, ale že bude ofenziva tak rychlá a zejména tak rychlé obsazování celých území a velkých administrativních center Tálibánem, to je skutečně překvapivé,“ řekl pro ParlamentníListy.cz generál Jiří Šedivý. Podle něj vše svědčí o tom, že afghánská armáda nebyla připravena na zcela evidentně připravovanou ofenzivu Tálibánu.
To však právě bylo úkolem amerických a spojeneckých armád včetně té české. Všichni měli afghánské vojáky a další bezpečnostní složky připravovat a vycvičit. Proč se nedaří afghánské armádě odolávat, vysvětluje Šedivý selháním práce právě spojeneckých jednotek: „Protože od konce roku 2014, kdy skončila takzvaná bojová mise a kdy se přecházelo na misi výcvikovou – od roku 2015, bylo hlavní úkol připravit afghánské ozbrojené síly včetně sil policejních k tomu, aby byly schopny Tálibánu odolávat a udržet území, které bylo koncem roku 2014 předáno. Ukazuje se, že účinnost naší práce byla nedostatečná a je třeba zanalyzovat, kde jsme vlastně udělali chyby. Zdá se, že nejenom po stránce vojenské, tím myslím vojenského řemesla, jsme nebyli dostatečně účinní v konečném výsledku. A jeden z největších problémů, o němž jsme věděli, že vždy existuje, ale nějak jsme ho podcenili, bylo, že Afghánci svým morálem a bojovou odevzdaností zaostávají za potřebami, které takový boj s tak silným nepřítelem, jako je Tálibán, vyžaduje,“ vysvětlil bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky.
Tálibán čeká krize
Avšak zároveň dodává, že je ještě brzy na tvrzení, že afghánská vláda a armáda situaci nedovedou zvládnout či že dokonce prohrají. Ofenziva zahájená Tálibánem také dosáhne nějakého vrcholu a i Tálibán se pravděpodobně dostane do nějaké krize. „To je proces, který čeká jakoukoliv ofenzivu. Záleží na tom, jak bude Tálibán schopen překonat krizi. Krizi, která se bude týkat například logistické podpory, protože jak se bude rozšiřovat území, které budou ovládat a o které budou muset bojovat, bude samozřejmě nutná mnohem větší, širší a dobře plánovaná logistická podpora,“ upozornil Šedivý. Dalším problémem pro Tálibán může být spojen s lidským potenciálem, což bude muset do budoucna vyřešit. „Pokud se mu podaří krizi vyřešit, bude mít centrální vláda v Kábulu velký problém. Pokud se to Tálibánu povede, bude pravděpodobně hodně obtížné udržet vládu dokonce i v samotném Kábulu,“ varoval generál.
Spojené státy tedy vyslaly do Afghánistánu bombardéry B-52 a také AC-130 Spectre, aby postup Tálibánu zastavily či alespoň zpomalily. Jiří Šedivý připomněl, že jde o naplnění dohody mezi Afghánistánem a Spojenými státy americkými o tom, jak bude vypadat podpora Američanů po odchodu vojsk. „Odehrávala se debata mezi afghánskou vládou a Spojenými státy o tom, jak bude vypadat podpora po ukončení podpůrné mise. Původně to mělo být o něco dříve, pak Joe Biden ohlásil 11. září a nakonec k tomu došlo ještě o něco dříve – tedy že v srpnu odejdou poslední vojáci. Ale vždy platilo, že Spojené státy americké a pravděpodobně i někteří spojenci budou mít úkol, který bude úkolem podpůrným, kam patří i letecká podpora. Takže nejde o nic nového,“ sdělil Šedivý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.