Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

23.02.2018 9:45 | Zprávy

V příštích týdnech bude v Bruselu dominovat téma pro období po roce 2020. Že budou diskuze skutečně bouřlivé, včera naznačila svým projevem Angela Merkelová.

Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel
Foto: bundeskanzlerin.de
Popisek: Angela Merkelová, německá kancléřka

Evropská unie bude po odchodu Velké Británii čelit finančním problémům, protože Britové byli čistým „přispěvovatelem“ a v důsledku Brexitu vznikne v rozpočtu EU „díra“ ve výši dvanácti až čtrnácti miliard eur. Komisař pro rozpočet Günther Oettinger se již nechal slyšet, že by měly členské státy zvýšit svůj příspěvek do rozpočtu. Německá kancléřka Angela Merkelová včera přišla s osobitým návrhem, jak ušetřit peníze.

Ve svém vystoupení v Bundestagu včera Merkelová avizovala, že by mělo být nové přerozdělování finančních příspěvků jednotlivým státům Evropské unie podmíněno splněním určitých závazků. Konkrétně jmenovala přijetí uprchlíků, kterému se zejména Polsko, Maďarsko, Slovensko a Česká republika stále brání. Merkelová ovšem není zdaleka prvním politikem, který hovoří o tom, že by příjemci dotací měli na oplátku poskytnout „protislužbu“.

V minulých měsících v tomto směru hovořili také někteří vysocí úředníci z Bruselu. Komisař Oettinger v rozhovoru pro deník Süddeutsche Zeitung vyzval Polsko a Maďarsko, aby „respektovaly základní hodnoty EU“ a naznačil, že v opačném případě přijdou na řadu škrty. „Pokud budou obě země pokračovat dál ve stejném kurzu, mohou očekávat finanční škrty,“ vzkázal do Varšavy a Budapešti německý komisař.

Političtí představitelé z východoevropských států již v minulosti odmítli spojovat přerozdělování uprchlíků s dotacemi z EU a po včerejším komentáři Merkelové se již ozvalo Polsko. „Chtěl bych vzkázat tomu, kdo plánuje podobné kroky, že dělá velkou chybu. Varšava udělá vše proto, abychom se vyhnuli velkému politickému konfliktu. Zároveň však očekáváme, že naši partneři budou brát ohled na naše postoje,“ uvedl ministr pro evropské záležitosti Konrad Szymanski pro Die Welt.

Polský ministr také znovu zopakoval, že jeho země nebude za žádných okolností přijímat uprchlíky za základně kvót stanovených Evropskou komisí. „Pokud snad něco takového mělo být vynuceno většinovým hlasováním, může to vést k závažné politické krizi, která bude mít dalekosáhlé důsledky. Varšava nebude akceptovat žádné omezování svých pravomocí v oblasti kontroly vnějších hranic a přistěhovalecké politiky.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…