Podpora pro Ukrajinu musí být rychlejší a musí jí být více, shodli se dnes unijní ministři obrany. Česká republika by však podle Metnara přidávat neměla, už tak dělá dost: „Náš obranný průmysl poměrně významně pomohl a pomáhá dodnes a dodává techniku,“ zdůraznil Metnar nákup vojenské techniky za desítky miliard korun. „Myslím si, že co jsme dát mohli a čeho jsme se mohli zbavit, tak jsme dali. Teď je to spíše o společných nákupech a o navýšení produkce obranného průmyslu,“ řekl exministr obrany.
Je na pořadu dne mluvit o možném jednání s Ruskem? „Hlavně Ukrajina si musí říct, kdy nastal čas, aby jednala s Ruskem. Ona je okupována ozbrojenými silami. Druhá věc je, že i my bychom si měli říct, jak dál, a začít to diskutovat v rámci Evropské unie a ve vztahu k Ukrajině. Protože se jí snažíme pomoct a podporovat a snažíme se najít cestu, aby lidé neumírali,“ uvedl předseda výboru pro obranu v pořadu Interview ČT24.
Je toho názoru že evropští politici by měli s ukrajinským vedením více mluvit o možnosti vyjednávání o příměří. „Je škoda, že se o tom nemluví, možná by to tu situaci oživilo, možná by bylo dobré otevřít otázku dalšího postupu a jednání,“ řekl s tím, že namísto toho se jen „monotematicky“ řeší zbrojní dodávky na Ukrajinu.
Připouští, že jednání s Ruskem je aktuálně komplikovaná kapitola: „Konflikt je momentálně na nějakém mrtvém bodě a bude to chtít možná nějaké diplomatické oživení,“ pokračoval Metnar.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská