Mezi USA a Čínou to dál houstne, summit v Mnichově nepomohl

19.02.2023 18:27 | Ze sítí

V posledních týdnech se pozornost světové veřejnosti opět upíná na eskalaci napětí mezi USA a Čínou. A to v kontextu aféry kolem údajného čínského špionážního balonu, který americké ozbrojené síly sestřelily začátkem tohoto měsíce. Nyní americká diplomacie tvrdí, že Peking plánuje dodat zbraně Rusku, a tím podpořit jeho válečné úsilí v konfliktu na Ukrajině. Prohlásil to americký ministr zahraničí Blinken během Mnichovské bezpečnostní konference. Sinolog Filip Jirouš v rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že ačkoliv se vztahy mezi Pekingem a Washingtonem vyhrocují, indicie o zapojení Číny do rusko-ukrajinské války zatím nemáme.

Mezi USA a Čínou to dál houstne, summit v Mnichově nepomohl
Foto: z internetu
Popisek: studená válka 2.0

Ačkoliv hlavním tématem letošní Mnichovské bezpečnostní konference byla probíhající válka na Ukrajině, představitelé Ruska, tedy jedné ze stran konfliktu, na shromáždění světových státníků a diplomatů pozváni nebyli. Své zástupce však poslala Čína, tedy další velmoc, která podle některých pozorovatelů začíná hrát v globální konfrontaci mezi USA a Ruskem významnou roli. Americký ministr zahraničních věcí Anthony Blinken po setkání se svým čínským protějškem Wang I sdělil, že se domnívá, že Peking plánuje Rusku poskytnout zbraně a munici. Podle stanice BBC však šéf americké diplomacie neupřesnil, na základě jakých informací k tomuto závěru dospěl.

K tématu se v rozhovoru pro Radiožurnál vyjádřil český sinolog Filip Jirouš, který říká, že zatím neexistují žádné indicie kromě tvrzení americké diplomacie, že by se Čína chystala Rusku dodávat zbraně. Podle Jirouše však Peking posílá Moskvě „elektronické součástky, které se využívají zejména do dronů“. Na otázku, co by Čína získala větší podporou Ruska, Jirouš odpovídá slovy: „V tuto chvíli se nedá mluvit o tom, že by z toho byly nějaké zásadní zisky ekonomické, jelikož Rusko tak či tak spěje k zásadní závislosti na Číně. Šlo by tedy v tomto případě spíše o jakousi stabilitu. Myšleno – pokud by to vypadalo, že Rusko může tu válku prohrát a třeba se rozpadnout, tak pro Čínu může být důležité, aby nepřišla o spojence a neměla problémy na vlastních hranicích. V tomto momentě by dávalo smysl sáhnout i k vojenské pomoci.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AKS

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šok kolem globálního oteplování: Zjistili, že to přehnali a všechny naštvali

11:36 Šok kolem globálního oteplování: Zjistili, že to přehnali a všechny naštvali

Bývalý britský premiér Tony Blair varuje, že debata o změně klimatu se stala iracionální a odrazuje …