„Jestli to je zásadní přelom, ještě nevím. Stalo se však konečně to, o čem jsme se domnívali, že se mělo stát v roce 2013. Spojené státy se rozhodly zareagovat na útok chemickými zbraněmi Bašára Asada v provincii Idlíb proti povstalcům,“ zmínil Romancov úvodem svých slov.
Jestli to je zásadní přelom, se podle něj ještě uvidí – podle toho, jak bude reagovat Sýrie i její ochránci, primárně Moskva a Írán.
„Je otázka, jestli můžeme věřit ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Rusko svoji přítomnost v Sýrii svázalo s tím, že posílí svoji vlastní pozici v mezinárodní aréně. Tím, že Spojené státy nebyly v době Obamovy administrativy ochotné se v celém konfliktu jakkoliv angažovat, tak Moskva stupňovala tlak na evropské společenství a je otázka, co dělala nebo nedělala ve vztahu k Asadovi. Možná se nyní ukáže, že úspěchy Moskvy a Teheránu byly dány tím, že neměly na druhé straně oponenta,“ podotkl.
„Moskva nyní rozjela velmi intenzivní kampaň o tom, že zprávy o chemických útocích jsou vymyšlené, že je to jen vzpoura bílých přileb. Tvrdila také, aby došlo k důkladnému vyšetřování incidentu,“ dodal Romancov.
„Trump se rozhodl jednat, minimálně teď zkraje mu za to budou připsány plusové body,“ dodal také v souvislosti s americkým prezidentem Romancov. „Je tady zásadní rozdíl v tom, jak se choval například Bill Clinton. Americká administrativa se vymezuje proti jinému typu aktéra, než byla Al-Káida. Donald Trump dal najevo Kremlu, že bude jednat. A uvidíme, jak zareaguje,“ uzavřel Romancov s tím, že si vůbec zatím netroufá tuto situaci hodnotit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef