Migranti páchají teror, řekl Koten z SPD. A Takáč z ČT začal: Jaký teror? Odkud to víte? Podívejte se, co bylo dál

06.06.2018 13:55 | Zprávy

Evropa již dva roky vyjednává o reformě azylového systému. Jednání v Lucembursku opět ukázalo na hluboké příkopy, které mezi členy EU existují. Zatímco Itálie prosazovala povinné přerozdělování uprchlíků, mnohé státy v čele s V4 to odmítají. O celé věci diskutovali v pořadu Události, komentáře poslanci Jaroslav Bžoch (ANO) a Radek Koten (SPD), který je zároveň předsedou sněmovního výboru pro bezpečnost. Máme přijímat migranty?

Migranti páchají teror, řekl Koten z SPD. A Takáč z ČT začal: Jaký teror? Odkud to víte? Podívejte se, co bylo dál
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Itálie - migranti

Jaké mají hosté vysvětlení pro to, že Evropu zase rozdělují kvóty, zajímalo moderátora Daniela Takáče. „Pro vstup do EU se vyjádřilo 77 % voličů. Nicméně si musíme říci, že jsme vstupovali do jiné EU, než nyní. Důvodem je Lisabonská smlouva. Ta přenáší pravomoci národních států na EU a ta nám potom může diktovat. Ztrácíme svou svrchovanost a nejsme schopni se bránit,“ shrnul Koten. Není však normální, že ve spolcích přechází část pravomocí na nějaký centrální orgán? „Musíme si položit otázku, jestli jsme stále svrchovaným státem a můžeme si o sobě rozhodovat sami, nebo se musíme podvolit nějakému diktátu většiny. Každý stát by měl mít ve svých rukou vlastní migrační a azylovou politiku,“ vysvětloval Koten.

„Podíval bych se na západ od nás, protože vzhledem k situaci, která vznikla v Německu, ve Francii, kde jsou neustále nějaké atentáty, tam se ta migrace vyloženě vymkla,“ řekl Koten. Daniel Takáč se tomu podivil: „Neustálé atentáty, tím myslíte co?“ „Tak samozřejmě, najíždění vozidly do lidí a podobně,“ vysvětlil Koten a připomněl několik teroristických útoků za pomoci osobních aut, dodávek a kamionů. „Tak to vypadá, že je to tam co druhý den,“ nedal se Takáč. „Ne co druhý den, ale určitě jednou dvakrát za měsíc si takové zprávy přečteme. Nebo tam někdo vybuchne, nebo tam někdo někoho pobodá nožem, na to bychom si tady asi nechtěli zvykat,“ oponoval Koten.

„Dovolil bych si pana kolegu opravit s tím, že to nemá s Lisabonskou smlouvou nic společného, to jsme přijali v Amsterdamské smlouvě z roku 1999,“ začal poslanec Bžoch. „Přerozdělovací mechanismus s kvótami nemůže nikdy fungovat. Jižním státům, jako je Řecko, to samozřejmě vyhovuje, protože se těch migrantů chtějí zbavit. Já je chápu a nějaká solidárnost by tu být měla,“ řekl Bžoch a zdůraznil, že by vše mělo stát na principu dobrovolnosti. Připomněl, že Česká republika v minulosti přijala asi 20 uprchlíků, po podrobném prověření zůstali 4.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …