„Praktiky těch, kteří se snaží prodat nebo půjčit, jsou velmi agresivní a úměrně tomu musí být poskytnuta ochrana,“ konstatoval v úvodu Jiří Dienstbier. „V Česku žije asi 120 tisíc lidí, kteří mají deset a více exekucí, přibližně 400 tisíc má čtyři exekuce. Za stávajících podmínek nemají šanci zbavit se dluhů,“ doplňuje člen vlády.
Takoví lidé nemají šanci dostat se ani z ubytoven, věřitelé nemají šanci získat byť jedinou korunu a tratí na tom i stát, protože dlužníci pracují načerno. Podle nových pravidel dlužníci musí splatit alespoň něco a zároveň sedm let plnit velmi přísné podmínky oddlužení.
„Podle mého je ale povinné těm sociálně negramotným lidem nařídit kontakt se sociálním pracovníkem. Jednak řada lidí nerozumí těm podmínkám insolvenčního zákona a zároveň je třeba posílit jejich sociální kompetence – aby si našli a udrželi práci, aby si našli a udrželi bydlení,“ vypočítával ministr na vlnách Českého rozhlasu. Tito sociální pracovníci by měli lidem pomoci chovat se tak, aby znovu nespadli do těchto problémů.
„Soud ale nemusí povolit oddlužení úplně každému. Už dnes musejí soudy posuzovat, jestli tam není ten neupřímný záměr žadatele,“ pokračoval v popisu člen vlády. Počítá se s tím, že oním ostrým procesem sedmi let projde jen menší část nejzadluženějších osob, ale v kostce řečeno, něco lepší než nic. Podmínky onoho procesu jsou prý nastaveny tak přísně proto, aby některé lidi odradily od lehkovážného zadlužování se.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp