„Vysoké ceny energií se týkají nejen České republiky, ale všech zemí Evropské unie – a přispívají k deindustrializaci,“ řekla ekonomka Ilona Švihlíková s připomenutím ostravské Liberty, která kvůli krizi v ocelářství bude muset omezit výrobu, přesunu výroby traktorů Zetor do zahraničí či úpadku automobilového sektoru v Německu. Řešení pro zastavení tohoto trendu ekonomka vidí právě v nižších cenách energií.
K zásadnímu přehodnocení evropské energetické politiky by mohlo dojít v případě, že by po blížících se německých parlamentních volbách mohla přijít v Německu reflexe. „Přehodnocení evropské energetické politiky znamená realističtější pohled na mix obnovitelných a stabilních zdrojů, které potřebujeme,“ poznamenala Švihlíková.
Zelené ideje, drahá energie
Vysoké ceny energií zasahují i do života běžných lidí. „Je tady rostoucí množství lidí, kterým se propadá životní standard a kteří si najednou nemůžou dovolit něco, co bylo naprosto běžné a považovalo se za naprosto běžné v 21. století… něco je fundamentálně špatně,“ komentovala Švihlíková ekonomickou chudobu a původní „zelené ideje“, jejichž záměrem bylo, aby energie byla natolik drahá, aby domácnosti a jiné subjekty měnily své spotřebitelské chování v souladu s klimatickými cíli. „Ukazuje se, že místo toho se miliony Evropanů propadají do problémů a masivně krachují evropské firmy,“ podotkla Švihlíková, a že zmíněná úvaha byla úplně chybná.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová