„Vysoké ceny energií se týkají nejen České republiky, ale všech zemí Evropské unie – a přispívají k deindustrializaci,“ řekla ekonomka Ilona Švihlíková s připomenutím ostravské Liberty, která kvůli krizi v ocelářství bude muset omezit výrobu, přesunu výroby traktorů Zetor do zahraničí či úpadku automobilového sektoru v Německu. Řešení pro zastavení tohoto trendu ekonomka vidí právě v nižších cenách energií.
K zásadnímu přehodnocení evropské energetické politiky by mohlo dojít v případě, že by po blížících se německých parlamentních volbách mohla přijít v Německu reflexe. „Přehodnocení evropské energetické politiky znamená realističtější pohled na mix obnovitelných a stabilních zdrojů, které potřebujeme,“ poznamenala Švihlíková.
Zelené ideje, drahá energie
Vysoké ceny energií zasahují i do života běžných lidí. „Je tady rostoucí množství lidí, kterým se propadá životní standard a kteří si najednou nemůžou dovolit něco, co bylo naprosto běžné a považovalo se za naprosto běžné v 21. století… něco je fundamentálně špatně,“ komentovala Švihlíková ekonomickou chudobu a původní „zelené ideje“, jejichž záměrem bylo, aby energie byla natolik drahá, aby domácnosti a jiné subjekty měnily své spotřebitelské chování v souladu s klimatickými cíli. „Ukazuje se, že místo toho se miliony Evropanů propadají do problémů a masivně krachují evropské firmy,“ podotkla Švihlíková, a že zmíněná úvaha byla úplně chybná.
Přehodnocení evropské energetické politiky pak dále zahrnuje revizi politiky emisních povolenek, která dle Švihlíková dnes může fungovat i jako „atraktivní nástroj spekulace“, a přehodnocení dodávek zkapalněného zemního plynu. Ty do České republiky podle ekonomky sice proudí ze Spojených států, ale ve srovnání právě s USA či s Čínou je zde jejich cena příliš vysoká. „Ta cena nejenže neumožňuje rozvoj našeho průmyslu, ona neumožňuje ani jeho udržení,“ dodala.
Deindustrializace Evropy
„V tuhle chvíli je deindustrializace Evropy v plném běhu. Nelze už říct, že by to bylo omezeno na automobilový sektor,“ upozornila ekonomka. Šíří se již i informace o úpadku ocelářského sektoru, jak dokazuje právě případ ostravské Liberty. „Výroba oceli je základ průmyslu. Když ztratíte kapacitu vyrábět ocel, což se bolestivě dotýká právě České republiky, tak je otázkou, zda se udrží vůbec zbytek průmyslu,“ řekla Švihlíková.
Fungující ekonomika musí mít fungující průmyslovou páteř. A Evropská unie podle Švihlíkové podcenila, jak je průmysl zásadní pro udržení životní úrovně a celistvosti společnosti. Pokud je navíc až moc velký finanční sektor, jedná se o znak problému ekonomiky, nikoliv jejího zdraví. „Služby, zejména ty finanční, musí být pevně regulovány a musí být pod reálnou sférou – musí ji obsluhovat, nikoliv jí vládnout,“ upozornila ekonomka.
Jedním z témat kampaně zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa je – vrátit průmysl do Spojených států amerických. Podle Švihlíkové však plný návrat průmyslu do USA není během čtyřletého období realizovatelný. Trump podle ní může maximálně tak zadat trajektorii, jakým způsobem bude průmyslová báze obnovována.
Evropská unie a euro
„Míra koherence EU v čase klesá… tendence není konvergencí, nýbrž divergencí. Rozdíly mezi zeměmi se spíše prohlubují,“ zdůraznila Švihlíková. A dodala, že Evropskou unii lze rozdělit na tři části: jádro, které čelí vážným a neudržitelným problémům, a dvě periferie – východní, kam řadí i Česko, a jižní, zahrnující části Itálie, Francie, Řecka a Španělska. „Bohužel, euro situaci nezlepšilo, ale přispělo k prohloubení těch rozdílů mezi zeměmi. To se ale bude měnit, protože problémy má i to jádro. Má je velmi výrazné a naprosto neudržitelné,“ předpověděla ekonomka.
Nízké reálné mzdy
„Nižší mzdy jsou problémem zejména ve spojitosti s ekonomickým vývojem,“ připomněla Švihlíková. Ačkoliv se ekonomický výkon v čase zvyšoval, mzdová úroveň je v České republice nižší. „U nás jsou mzdy mnohem nižší oproti tomu, co se tady vytvoří,“ vysvětlila. Jedním z hlavních důvodů pro to je podle ní působení velkých nadnárodních korporací na území ČR při dosahování obrovské ziskovosti, který vede k odlivu zisků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová