V Afghánistánu slouží 350 Čechů, takže jde o dlouhodobě největší zahraniční misi české armády.
Afghánistán čekají v září prezidentské volby, v nichž kandiduje také premiér Abdulláh Abdulláh, který se s českým ministrem sešel. Přiznal, že situace v Afghánistánu i v širším regionu je komplikovaná. Petříček k tomu poznamenal, že vyřešit to lze jedině prostřednictvím mírových jednání zástupců celé afghánské společnosti. „Je to především vnitrostátní proces, ale mezinárodní společenství ho musí podpořit a zodpovědně se musí chovat i klíčoví hráči v regionu. Země má obrovský potenciál, ale dokud nebude bezpečná, nemůže ho využít,“ sdělil ministr.
Afghánský premiér ocenil českou pomoc v rámci koaličních jednotek i pomoc v civilní sféře. Omluvil se Petříčkovi rovněž za komplikace, které provázaly začátek jeho návštěvy. Při pumových útocích v Kábulu zemřelo ve čtvrtek 12 lidí.
Vrátil se k nim při jednání s Petříčkem i afghánský ministr zahraničí Salahuddín Rabbání. „Dnešní útoky bohužel opět ukázaly, že se Tálibán nezměnil, nechce mír a stabilitu, i když říká opak,“ sdělil. Při jednání s ním se Petříček zmínil o tom, že se Češi účastní nejenom přímo operací, ale jsou zapojeni i do výcviku pilotů nebo do oprav vrtulníků. „Ano, výcvik pilotů pro nás hraje klíčovou roli, je velmi užitečný a já doufám, že bude pokračovat i do budoucna,“ sdělil Rabbání.
S českými vojáky se ministr sešel v Kábulu i na základně v Bagrámu, kde Češi působí. Ministr sdělil, že si vyslechl ocenění Čechů a jejich práce „několikrát od generálů NATO i od zástupců afghánské vlády“.
Češi v zemi působí 17 let a za tu dobu zahynulo 14 českých vojáků, což jsou největší ztráty z českých zahraničních misí. Tu nejtragičtější způsobil před pěti lety sebevražedný útok na hlídku poblíž základny v Bagrámu. V jeho důsledku zemřelo pět Čechů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk