Mirek Topolánek: Když zemřel Havel, začali vylézat z děr hadi a štíři

19.12.2018 10:42 | Zprávy

Výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla se připomínalo mimo jiné i v pražském Business Clubu. Dokumentarista Petr Jančárek tam promítal dosud nezveřejněné záběry z Havlova života, které se objeví v novém filmu, který chystá (společně s hudebníkem Michaelem Kocábem) napřesrok k třicátému výročí listopadu 1989.

Mirek Topolánek: Když zemřel Havel, začali vylézat z děr hadi a štíři
Foto: Vít Hassan
Popisek: Demonstrace na Malostranském náměstí s názvem Palachův týden 2018: Občané hlídají demokracii a slušnost

Na projekci a následné vzpomínání dorazil kromě lidí, jako je dokumentaristka Helena Třeštíková, neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček nebo šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek, také bývalý předseda vlády z ODS Mirek Topolánek.

Ten před kamerou webu seznamzprávy.cz zavzpomínal na to, jaký měl s Václavem Havlem vztah. Byl prý „velice zvláštní“.

„Měl jsem možnost ho volit prezidentem v roce 1998,“ vzpomínal Topolánek s dojetím na slavnou volbu s pískající první dámou.

Jako předseda ODS se s tehdy již bývalým prezidentem setkával mimo protokol. „Myslím si, že do mě vkládal naděje, že polidštím Občanskou demokratickou stranu,“ vzpomínal. V tomto prý Václava Havla „asi zklamal“.

„V celé řadě věcí jsem s ním nesouhlasil, ale pokud se tu bavíme o odkazu Václava Havla, tak nejvíc mu škodí ta adorace, když z něj vyrábějí tatíčka Masaryka,“ myslí si expremiér.

Václav Havel podle něj této zemi chybí. „Chybí tady ten rozměr, kdy s ním sice nemusíte souhlasit, ale víte, že vám bude naslouchat, pokusí se vám něco vysvětlovat, a dokonce se můžete rozejít i nesouhlasně,“ vyzdvihl, co mu chybí nejvíce.

Tento rozměr podle něj v dnešní české politice absolutně chybí.

Topolánek odmítl Havlovo srovnávání s Masarykem, ale vidí jednu paralelu: „Když zemřel Masaryk, tak začala druhá republika a z děr vylezli všichni hadi a štíři a začali plivat na první republiku.“ Po odchodu Václava Havla se podle Topolánka stalo něco podobného. „Když vidím, kdo dnes mluví za veřejnost, tak vidím, jak se všichni ti bolševici a estébáci vyrojili z děr a ten morální rozměr Havlovy politiky dnes absolutně chybí,“ uzavřel expremiér. 

Autor záběrů Petr Jančárek pak ještě zmínil, že „Václav Havel byl před kamerou docela rád“, a také, že v jeho případě Havel věděl, že mu „kamera neublíží“.

Dokumentaristka Helena Třeštíková by si „strašně přála, aby jeho odkaz zazářil v plné síle, protože je to člověk, který je pro nás a pro naši zemi strašně zásadní“.

Michal Horáček si myslí, že ty  základní Havlovy myšlenky jsou s námi pořád. „Že se vracíme do Evropy, do západní Evropy, do velkých a silných společenství, jako je Severoatlantický pakt nebo Evropská unie.“ To je podle něj hlavní Havlův odkaz.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

13:45 Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

Ukrajina do NATO. Scénář hodně zmiňovaný, ale podle politiků momentálně nereálný. Dle politického re…