Model pro hodnocení účinků represivních opatření je nebezpečný a zavádějící, varuje lékař Hnízdil

25.02.2021 21:50 | Zprávy

Známý rehabilitační lékař Jan Hnízdil se ve svém komentáři na blogu serveru Aktuálně.cz stejně jako mnoho odborníků pozastavuje nad krizovými opatřeními vlády, která nemají vůbec žádné zdůvodnění a nefungují. „Vláda vydá nějaký zákaz, po několika dnech prožene sestavu dat matematickým modelem a z něj jí vypadne, jestli byl zákaz účinný,“ popisuje, jak vláda hodnotí účinek represivních opatření. Zmiňuje, jakému experimentu matematici z Olomouce tento „zavádějící a nebezpečný“ model, který v podstatě vyhodnocuje všechny zákazy jako efektivní, podrobili.

Model pro hodnocení účinků represivních opatření je nebezpečný a zavádějící, varuje lékař Hnízdil
Foto: facebook.com
Popisek: Rehabilitační lékař Jan Hnízdil

Od začátku koronahysterie si Hnízdil lámal hlavu, kam vláda chodí na všechny ty zákazy. „Proč si můžete nechat ostříhat psa, ale nesmíte ke svému kadeřníkovi? Proč můžete koupit boty pro děti, ale ne pro sebe? Proč můžete jezdit narvanou tramvají nebo metrem, ale lanovka vás nesmí vyvézt na hřebeny Krkonoš? Proč donedávna stačily obyčejné roušky a teď už musí být respirátor FFP2 nebo dvě roušky chirurgické? Proč má být povolený pohyb jen do 20 km od místa bydliště? Proč ne deset? Nebo padesát? Jak vláda ví, že právě tenhle zákaz je potřeba právě teď zavést? Jak zjistí, že funguje?“ zmiňuje výčet svých nejčastějších otázek.

Nebyl však sám, komu to vrtalo hlavou. Podobné otázky si prý kladli i matematici a statistici Tomáš Fürst, Ondřej Vencálek a Jakub Dostál. „To nejsou žádná ‚ořezávátka‘. Tomáš Fürst je učitel matematiky na Univerzitě Palackého v Olomouci (UPOL), člen a zakladatel hnutí 4BIN, Ondřej Vencálek je předseda české statistické společnosti a působí na katedře matematické analýzy a aplikací matematiky UPOL, Jakub Dostál je jednatelem firmy ABRADATAS a independent scholar,“ představuje Hnízdil odborníky. „A co pánové zjistili? Pevně se držte. Kdyby to nebylo k pláči, tak je to k smíchu,“ dodává.

Na vývoji modelu pro hodnocení účinku represivních opatření se podílel mladý český vědec Jan Kulveit z výzkumného pracoviště Institutu budoucnosti lidstva v Oxfordu a poradce vlády ČR. „Zjednodušeně řečeno, vláda vydá nějaký zákaz, po několika dnech prožene sestavu dat matematickým modelem a z něj jí vypadne, jestli byl zákaz účinný. Něco jako kondiciogram z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje,“ pokračuje Hnízdil.

Matematikům z Olomouce to nedalo spát a model podrobili experimentu. Vymysleli vládní opatření, které nikdy nařízeno nebylo, třeba že všichni lidé mají povinně nosit tričko s nápisem „Stop Covid“. Po několika dnech data prohnali modelem Jana Kulveita. „Světe koronaviru, div se, systém jim odpověděl, že se nařízení osvědčilo,“ podotýká Hnízdil.

Jejich korespondence s Janem Kulveitem nedospěla ke shodě. Oxfordský expert svůj model tvrdě brání. „Při čtení jeho textu (viz odkaz níže) se Hnízdilovi vybavila hláška Simony Stašové z filmových Pelíšků: „Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co?“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico, Vance a papež. Kolují divoké konspirace

14:29 Fico, Vance a papež. Kolují divoké konspirace

Odchod papeže Františka stále rezonuje na sociálních sítích. Ne každý přispěvatel komentuje odchod h…