Morálka? Vždyť ruský plyn jde do Evropy přes Čínu. Nebo od Arabů, kde se kamenují ženy. Jiří Čunek si ťuká na čelo

17.09.2022 20:51 | Zprávy

„Kupovat daleko dráž stejný plyn a stejné dřevo jde proti rozumu a smějí se tomu všichni kromě hloupých. Jenže ti ničemu nepomohou, pomohou jen oslabení Evropy,“ tvrdí senátor KDU-ČSL Jiří Čunek. Vládní pětikoalice prý vycítila, že lidé i politici jsou rozmrzelí a začala konat. I když pozdě.

Morálka? Vždyť ruský plyn jde do Evropy přes Čínu. Nebo od Arabů, kde se kamenují ženy. Jiří Čunek si ťuká na čelo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

Tento týden se podle dlouholetého lidovce a bývalého hejtmana Zlínského kraje vláda zlepšila, protože takzvaně zastropovala ceny energií, i když velmi pozdě: „Ale zaplať pánbůh, že zastropování cen máme tak, aby domácnosti přežily, a zároveň jde o to, jak zabezpečit průmysl, protože se jedná o motor, který dává lidem peníze a živí stát. Nebylo by dobře a není možné ho nechat padnout v konkurenci s Evropou. To znamená, že ještě není jasné, jaké ceny za energie bude mít průmysl,“ řekl Čunek. Podle něj povede zastropování k tomu, že velké procento lidí nepadne do sociálních sítí dotační politiky státu.

„Při svém projevu v Senátu k premiérovi a ministrům jsem řekl, že jsem konzervativní politik a část vlády se také považuje za konzervativní. A jeden ze základních atributů konzervativní politiky je, že je jen velmi malé procento občanů, které visí na dotacích státu. Tady došlo k tomu, že tvrdili, jak dotování nebude třeba, ale jde to přesně obráceným směrem tím, že zastropovali ceny. Dobrá a konzervativní vláda se pozná podle toho, že přerozděluje lidem co nejméně a také tím, že jedinečný a strategický průmysl – jako vodárny, dráty elektrického napětí, produktovody, které nemohou být nahrazeny jinými – vlastní stát a stanovuje přiměřenou cenu, která mu zaplatí náklady, obnovu, ale nemusí mít 400 procent zisku,“ upozornil senátor KDU-ČSL.

Stát přišel o klíčovou infrastrukturu už v 90. letech

Sám by pak doporučoval zisky využít a v podstatě vrátit spotřebitelům. „Jako v naší vodárně, která dodává vodu nejen pro okres Vsetín, kde stanovujeme přiměřenou cenu a přiměřený zisk vracíme do obnovy společnosti, ne do kapes někoho jiného. Stát proto, že o tuto kritickou infrastrukturu přišel v devadesátých letech – což je základ dnešních problémů, musí dnes volit komplikované cesty. Na jedné straně zastropuje cenu, to výrobcům platí rozdíl ceny, ale zároveň je chce zdanit. Tento systém je neuvěřitelně komplikovaný, ale chápu, že v tuto chvíli nemohou udělat nic jiného. Je dobře, že to udělali,“ podotkl Jiří Čunek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Nezávislost

Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

U jména napsáno „dezinformátor“. Účet mu nezaložili. Vážné svědectví o Komerční bance

16:09 U jména napsáno „dezinformátor“. Účet mu nezaložili. Vážné svědectví o Komerční bance

Odmítli mi založit účet. A bankovní úředník mi sdělil, že je to proto, že u rodného čísla je napsáno…