Mozek mozků. Stuart J. Russell přináší pohled na umělou inteligenci

13.10.2021 16:45 | Bleskově

Špičkový vědec s doktorátem ze Stanfordu je na amerických univerzitách pojem. Důvodem je především jeho titul "Artificial Intelligence: A Modern Approach", který se coby povinná literaturu rozšířil po celém vysokoškolském světě. Nakladatelství Dokořán ve spolupráci s Argem přináší neméně zajímavou studii "Jako člověk: Umělá inteligence a problém jejího ovládání". Jde o další díl dnes už proslulé edice ZIP.

Mozek mozků. Stuart J. Russell přináší pohled na umělou inteligenci
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Stuart Russell (* 1962) je americký informatik, který se specializuje na umělou inteligenci

V katastrofických filmech bývá konflikt mezi lidmi a inteligentními stroji líčen jako nevyhnutelný, navíc s deprimujícím výsledkem. Stuart Russell, jeden z nejvýznamnějších badatelů na poli umělé inteligence (AI), v této přelomové knize tvrdí, že se takovému scénáři můžeme vyhnout - ale pouze pokud koncept AI od základu znovu promyslíme.

Vědec (*1962) předkládá přehled průlomových objevů, které je třeba na cestě k nadlidské AI ještě učinit. Pokud k nim však dojde a nadlidská AI vznikne, objeví se zde entity mnohem mocnější než lidé. Jak zařídit, aby nás neovládly? Inteligentní stroje mohou hrozivým způsobem převzít kontrolu nad rozhodováním v reálném světě a sledovat vlastní cíle vyplývající z jejich programového vybavení.

Russell v publikaci přichází s konceptem "prokazatelně prospěšné" AI, o jejíchž algoritmech bude možné matematicky dokázat, že sledují cíle prospěšné pro jejich lidské uživatele. Deník The Guardian proto knihu Jako člověk označil za jeden z nejdůležitějších textů o umělé inteligenci.

Na podobně laděnou strunu ve zmíněné edici ZIP zabrnkal například vědec a podnikatel Jaron Lanier (Komu patří budoucnost?, 2016) nebo kosmolog Max Tegmark (Život 3.0, 2020).

Stuart Russell je americký informatik, který se specializuje na umělou inteligenci. Působí na Kalifornské univerzitě v Berkeley a v San Franciscu a také na Oxfordské univerzitě. Kromě řady odborných publikací je spoluautorem nejrozšířenější učebnice AI na světě, jíž je Artificial Intelligence: A Modern Approach (AI: Moderní přístup, 1995, 2003, 2009, 2020). V roce 2016 v Berkeley založil Center for Human-Compatible Artificial Intelligence. Je členem řady odborných společností a nositelem mnoha ocenění.

PL děkují nakladatelství Dokořán za recenzní výtisk. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odpad lidstva? Málo. Lipavský v Kyjevě litoval, že nebyl ještě ostřejší

18:57 Odpad lidstva? Málo. Lipavský v Kyjevě litoval, že nebyl ještě ostřejší

Ministr zahraničí Jan Lipavský odcestoval na Ukrajinu. Jde o jeho čtvrtou návštěvu od začátku války …