Mrtvý Afghánec a čtyři čeští vojáci. Po výzvě od Macinky má kauza další vývoj

25.04.2025 10:31 | Zprávy

Předseda Motoristů sobě Petr Macinka se postavil za české vojáky, kteří byli vyšetřováni kvůli smrti jednoho z afghánských zajatců. Vzhledem k tomu, že šlo o zajatce, který v roce 2018 nesl svůj podíl viny na smrti českého vojáka Tomáše Procházky, požádal Macinka prezidenta Petra Pavla, aby do kauzy vstoupil. Ale tím to neskončilo. Příběh se rozvíjí dál a padají informace o tom, co řešila česká strana a jak se k případu postavili Američané.

Mrtvý Afghánec a čtyři čeští vojáci. Po výzvě od Macinky má kauza další vývoj
Foto: Archiv PL
Popisek: Prezident Petr Pavel v letounu L-39 Skyfox

Petr Macinka, předseda politického subjektu Motoristé sobě se obrátil na Pražský hrad. Žádá prezidenta Petra Pavla fakticky o milost pro čtyři vojáky 601. skupiny speciálních sil Armády ČR. Jde o kauzu z roku 2018, kauzu násilné smrti jednoho z afghánských zajatců. Zajatec zemřel po výslechu. Šlo o zajatce, který nesl díl viny na smrti českého vojáka Tomáše Procházky.

Anketa

Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?

11%
81%
hlasovalo: 5076 lidí
V kauze může padnout i trest doživotního odnětí svobody. Macinka v dopise požádal prezidenta, aby celou kauzu zastavil.

K případu se vyjádřil i Peter Smik, vrchní praporčík Armády České republiky. Přidal pohled ze zahraničí.  

„Incident vyšetřovaly i americké vojenské úřady a osmi vojákům, kteří se měli účastnit výslechu afghánského zajatce, udělily v roce 2021 kázeňské tresty,“ napsal na sociální síti Facebook. „Kázeňské tresty,“ zdůraznil znovu, aby to postavil do protikladu k tomu, že by v Česku teoreticky mohl padnout i trest doživotního odnětí svobody.

Přitom podle Smika se české úřady nezabývají smrtí českého vojáka Tomáše Procházky, ale rozebírají smrt jeho vraha.

„Nikdy se nikdo z českých úřadů nezajímal o samotné zabití Prochyho afghánským teroristou. Vše se od začátku točí jen a pouze kolem smrti vraha Wahidulláha. Klíčový svědek (afghánský překladatel) svoji původní výpověď stáhl a řekl, že se nic z toho, co předtím popsal, nestalo,“ pokračoval v popisu situace Smik s tím, že české orgány činné v trestním řízení případ řešily 6 let.

„Dva z obžalovaných přišli o prověrku, nemohou vykonávat to, na co byli cvičeni (výcvik operátorů Speciální síly AČR stojí řádově miliony korun) a míří do civilu. Zkušení top borci na vrcholu sil. Toliko k presumpci neviny,“ zdůraznil Smik.

A přidal příběh. Příběh o potenciálním zájemci o službu v armádě, který podle Smika dnes může cítit, že pokud bude spoužit u Speciálních sil, Armáda ČR se za něj v krizových okamžicích postaví.

Jen to prý má háček.

„Bez ohledu na to, jak celé tohle dopadne, čtyři elitně vycvičení bojovníci šestsetjedničky mají již v tuhle chvíli zničené kariéry a jejich důvěra v systém, kterému věřili, je na bodu mrazu. Vojáci, kteří za naši zemi bojovali. Anyway. Hodně štěstí kluci, stojím za vámi. A Prochy, ty nahoře odpočívej v pokoji,“ popřál druhovi ve zbrani Smik. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 46 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Tajné služby, Slonková a kluk z internetu. „I na zdejší poměry neuvěřitelný skandál“

11:36 Tajné služby, Slonková a kluk z internetu. „I na zdejší poměry neuvěřitelný skandál“

Spekulace o tom, jak se íránský režim snaží ovlivnit českou politiku skrze Václava Klause, Filipa Tu…