Nejmocnější pán v Kremlu Vladimir Putin získává stále větší vliv na politiku Spojených států. Do karet mu nahrálo zvolení Donalda Trumpa 45. prezidentem USA. Americká CIA v této souvislosti upozorňuje, že Ruská federace Trumpa na cestě do Bílého domu podporovala. V předvolební kampani na to opakovaně upozorňovala demokratka Hillary Clintonová, která nakonec ve volbách s Trumpem prohrála. Americký miliardář a příští prezident ovšem důrazně popřel, že by mu ruská strana jakkoli pomáhala.
Aki Peritz pro server Daily Beast píše, že Obama a další přední představitelé USA od září věděli o tom, že se ruská strana může pokusit ovlivnit volby. Jenže s tím nikdo nic nedělal. „Po zvážení je právě tohle nejvíce alarmující aspekt celé aféry: Ne že Rusko provedlo úspěšnou vlivovou kampaň proti Americe, ale že naši zákonodárci z obou stran nedokázali podniknout agresivnější úsilí, aby tuto metastázující hrozbu naší demokracii zastavili. Konkrétněji, že Barack Obama nebyl ochoten energicky reagovat a konfrontovat ruskou nepřístojnost a že lídr senátního klubu Republikánské strany Mitch McConnell byl otevřeně stranický ve svém rozhodnutí potlačit zpravodajské informace,“ píše Peritz.
Server WikiLeaks přinesl informace zevnitř Demokratické strany a kdo ví, kdo přesně za tímto serverem stojí. Ohroženi mohou být i republikáni, protože Rusové mohli leccos zjistit třeba na Donalda Trumpa a obě velké americké strany, což je podle Peritze zásadní problém. Tajné služby tady odvedly kus práce a politici s touto prací naložili velmi lehkomyslně. Trump informace o ruském vměšování smetl ze stolu s tím, že tajné služby na počátku tisíciletí také tvrdily, že má irácký diktátor Saddám Husajn k dispozici velmi nebezpečné zbraně hromadného ničení, což se však nepotvrdilo.
Server Britské listy s odvoláním na zahraniční zdroje podotýká, že to není jediný ruský stín visící nad Trumpem. Příštím americkým ministrem zahraničí by mohl být generální ředitel nadnárodního ropného a plynárenského gigantu ExxonMobile Rex W. Tillerson. Jde o muže, který kritizoval zavedení protiruských sankcí, protože zhatily některé společné projekty ExxonMobile s ruským státním gigantem Rosněfť. Tillerson sám obdržel státní vyznamenání od Vladimira Putina.
„Tillerson byl v ExxonMobilu šéfem státu uvnitř USA. ExxonMobil je ekonomicky větší než mnohé země. Má vlastní zahraniční politiku a vlastní bezpečnostní jednotky. Jako stát má mnoho společného se státem, který řídí Putin a (Igor) Sečin,“ píše server. Igor Sečin řídí již zmíněný Rosněfť.
„ExxonMobil používá ve svých externích vztazích i uvnitř firmy kulturu zastrašování. Způsobují, že se jich lidé bojí,“ vysvětlil Steve Coll, autor knihy Private Empire o firmě ExxonMobil.
To ovšem stále není všechno. V sérii článků z dnešního dne server Jana Čulíka podotýká, že ohroženy nejsou jen Spojené státy, ale i další země Západu. Putin hledá spojence v Británii, Francii i jinde. „Snaží se obratně využít sil, které již na Západě existují. Nezakládá v cizích zemích vlastní komunistické strany, jako to dělal Stalin. Vybírá si v každé zemi spojence podle toho, jaká nabídka tam existuje, a podporuje ho. Protože je však jeho režim mnohem vágněji ideologicky profilován, než býval sovětský komunismus, nemá problém uzavírat aliance v širokém vějíři od ultrapravice (jako francouzská Národní fronta) až po ultralevici (jako německá Die Linke). Ať už se do volebního procesu v demokracii vměšují Rusové, Číňané, Marťané nebo trpaslíci, v každém případě taková činnost podkopává důvěru občanů v politický systém, a je tedy nebezpečná,“ píše Karel Dolejší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp