Muž pod dekou v Asadově base ztrapnil CNN. A to není vše

17.12.2024 12:48 | Zprávy

Stanice CNN si uřízla ostudu. Pár dní po pádu Asadova režimu se vydala do jedné z věznic, kde reportérka našla pod dekou muže, který z nějakého důvodu ve věznici zůstával. Muže napojili, uklidnili a předali Červenému půlměsíci. Alespoň podle videa. Jenže muž nevypadal jako někdo, kdo byl zavřený tři měsíce, ani se tak nechoval. A fact-checkingová organizace objevila, že podle místních byl sám příslušník Asadových sil. Profesor Petr Drulák pak CNN nevěří a vysvětlil, proč se stanice snaží podat takový obrázek poválečné Sýrie.

Muž pod dekou v Asadově base ztrapnil CNN. A to není vše
Foto: Repro CNN
Popisek: Údajný vězeň v reportáži CNN

Při reportáži ze Sýrie, kam se údajně reportéři stanice vypravili, aby nalezli stopy po novináři Austinu Ticeovi, se odehrál zvláštní příběh. Ve věznici, která patřila rozvědce syrského letectva, a byla jinak prázdná, narazili na zamčenou celu a v ní na muže ukrytého pod dekou. Který, když byl tázán, uvedl, že pochází z města Homs, že byl v cele uvězněn 3 měsíce. „Držel se mě pevně oběma rukama,“ komentovala reportáž reportérka Clarissa Wardová, která vězně napájela vodou a neustále mu opakovala, že je vše v pořádku.

Vězeň trvdil, že se jedná o třetí vězení, ve kterém pobýval a že byl tři měsíce v cele bez oken a je velmi rád, že zase vidí denní světlo. Také prohlašoval, že neví, co se děje s jeho rodinou. A bojovník, který ho s reportérkou „osvobodil“, mu vypráví, že Sýrie je svobodná. Vězeň uvádí, že jeho jméno je Ádil Charbál a že byl doma zadržen tajnými službami, které ho vyslýchaly kvůli tomu, co měl na svém telefonu. „Převezli mě do Damašku, ptali se na jména teroristů,“ uvedl dle reportérky. Dotyčný měl být i bit za to, že nespolupracoval. Na konci zazní tklivá slova, že ve věznicích byly vězněny desetitisíce Syřanů a Ádil Charbál byl donedávna jedním z nich. A že tím končí temná kapitola jak pro osvobozeného vězně, tak pro celou Sýrii.

Záhy po zveřejnění reportáže se však objevily pochyby o tom, co vězeň napovídal a reportérka divákům přetlumočila. Podezřelé bylo zejména jeho vzezření. „Televize CNN poskytla rozhovor s vězněm v syrském vězení, který údajně tři měsíce hladověl a byl nucen žít na samotce, než ho televize zachránila z cely. Vypadá zdravě a má dokonale upravené nehty,“ podotkl podcaster Ian Miles Cheong.

„Čisté oblečení, perfektně upravené a dokonale zastřižené nehty. Vypadá dobře na vězně, který byl údajně měsíce zavřený a vyhladovělý v Asadově vězeňské cele a který nevěděl, že režim padl a vězení bylo vyklizeno. CNN nikdy nezklame,“ doplnil o den později.

Cheong nebyl zdaleka jediný, komu vzezření dotyčného nesedělo k tomu, co o sobě tvrdil.

Na to, koho ve skutečnosti CNN „osvobodila“, se zaměřila fack-checkingová organizace Verify-Sy. Jednak reakce vězně na světlo zdaleka neodpovídá někomu, kdo byl uvězněn tři měsíce. A i když byl údajně bit a mučen, tak vypadal zdravě a byl upraven. A reportérka ani v reportáži nevysvětlila, proč ve vězení nebyl nikdo jiný a proč v něm Ádil Charbál zůstal. Údajný vězeň byl také střídavě klidný a roztřesený strachy.

Jméno Ádil Charbál zkusila organizace nalézt, ale bezúspěšně. Nicméně, podle dialektu skutečně muž pocházel z města Homs. Tam také organizace zjistila, že jeho skutečné jméno je údajně Saláma Mohamed Saláma. Byl také znám pod jménem Abú Hamza a byl nadporučíkem v rozvědce syrského letectva. A ve městě nechvalně proslulý. Místní obyvatelé tvrdí, že byl na kontrolních stanovištích u města a často zneužíval svého postavení. Také prý kradl, vydíral a nutil obyvatele, aby se stali donašeči. Jeho zatčení bylo podle místních způsobeno tím, že se nepohodl se svým nadřízeným o to, jak rozdělit vybrané peníze. Proto byl v cele v Damašku. Dotyčný podle organizace také mučil a zabíjel civilisty už od roku 2014.

„Byl zodpovědný za zadržení a mučení mnoha mladých mužů ve městě bezdůvodně nebo na základě vykonstruovaných obvinění. Mnozí z nich se stali terčem útoku jen proto, že odmítli zaplatit úplatek, odmítli spolupracovat, nebo dokonce ze svévolných důvodů, jako byl jejich vzhled. Tyto podrobnosti potvrdily rodiny obětí a bývalí zadržení, kteří hovořili s Verify-Sy,“ uvádí server. Dotyčný se po pádu režimu snažil tvrdit, že byl donucen tyto zločiny páchat. Také si smazal sociální média a změnil telefonní číslo, aby zahladil stopy. Verify-Sy dokonce objevila fotografii Salámy Mohameda Salámy v uniformě, v jeho kanceláři. Organizace si pak klade otázku, zda CNN věděla, o koho se jedná, nebo se jen nechala obalamutit.

Včera pak sama CNN informovala o vyšetřování týmu Verify-Sy, a to s titulkem: „Osvobozený vězeň, který tvrdil, že je obětí Asadova režimu, byl podle místních zpravodajský důstojník“. Žádné přiznání pochybení se však v článku nenachází, pouze již zveřejněné informace z Verify-Sy a dovětek, že se CNN nepovedlo navázat kontakt.

Z celé epizody však už vyvodil závěr moderátor Michal Půr: „Už nic nesdílet od tradičních médií.“

K údajnému vězni promluvil pro ParlamentníListy.cz diplomat a pedagog Petr Drulák. „Když se nějaká americká televizní stanice vypraví na takové místo, aby mluvila s tzv. očitými svědky, je velmi složité na to spoléhat. Téměř ve všech případech je to naaranžované. V lepším případě se jedná o někoho, kdo byl skutečně očitým svědkem něčeho a popíše to, ale v řadě případů je to celé fabrikace a kompletně vymyšleno,“ míní.

A vysvětluje: „Než se někam dostanou američtí novináři, naplní všechna nutná bezpečnostní opatření, očití svědci jsou už pryč a často nebudou mít důvod se s americkými štáby bavit. Vždy jsem velmi skeptický k reportážím, kde údajný očitý svědek svědčí o nějakých krutostech. Nepopírám tím, že se na těchto místech v Sýrii krutosti děly, ale nečekejme, že nám o tom CNN podá nějakou objektivní zprávu.“

Zmínil další případ nevěrohodných zpráv: „Zahlédl jsem v nějakém článku fotografie hromady bot v celách syrského vězení a novináři připomínali, že to je podobné jako v Osvětimi, kde zůstaly svršky zlikvidovaných vězňů. Zcela jistě to nebyla náhoda. Je snaha to dnes naaranžovat tak, aby to připomínalo hromadné zločiny z naší historie a na lidi to zapůsobilo. Hlavním úkolem médií dnes je vysvětlit jak děsivý byl Asadův režim a jak správná byla podpora islamistických teroristů proti Asadovi. Lze tak ospravedlnit téměř cokoliv. To cokoliv budeme jednou zažívat, až to tam islamisté začnou provádět. Lidem, kteří budou krmeni těmito mediálními obrazy, budou vždy schopni říci, že za Asada to bylo ještě horší, a to je celý smysl této mediální operace.“

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nablblá manipulace a ochotnický výstup, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseIvana1 , 17.12.2024 15:22:14
...přesně tohle jsem říkala manželovi, co mi nechtěl moc věřit a věří blbé propagandě o Asadově režimu i když se Syřany studoval už za komárů. Všichni zavření vzbouřenci dávno pryč a jeden zavřený a zamčený. Zámek museli prý vyhodit do povětří výbušninou a v tu chvíli se CNN odmlčela, prý výbuch nemůžou ukazovat. Všude po vězení rozházené krvavé hadry, jen tento poslední Robinson v cele čisto.Čisté hadry, dobře živený. A jak obracel oči k nebi, které prý 3 měsíce neviděl, to už bylo opravdu ochotnické divadlo.Pak ten jeho třes, kdy smýkal rukou toho, kdo ho držel, dopředu a dozadu o půl metru.To měl být jako třes? No, nechci vypadat jako chytrá a mít vždycky pravdu, ale tohle jsem věděla na prví dobrou.Taková komédia "Škrk do rži". Ale co nastane teď v Sýrii, to už bude hra o život (bohužel ne o jablko). A účinkující budou křesťané, alávité, šííté a kurdové. To se teprve nasmějeme. Jediná pravdivá informace o Sýrii bylo to rabovaní, ničení a pálení luxusního paláce rodiny Asadů. Takhle to umí jen muslimové. A taky to, jak tahle stejná reportérka potkala v rabovaném paláci islámského Rumcajse s černým vousem, který měl sebou černý pytel, ze kterého čučely jen dvě oči té jeho krasavice a smečku děcek. A hned tu naši CNN reportérku s blesky v očích napomenul, aby si narazila na hlavu šátek a necourala tam jen tak s načesanými vlasy. Už začínají a model Afghánistán s jeho "morální" policií a mlácením ženských na dohled. Zlatý Asad s jeho sekulárním státem a svobodou pro ženský.

|  16 |  0

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…