Muž se cítil jako žena, soused jej oslovoval jako muže. Skončil ve vězení. Bojovnice za svobodu Válová varuje

04.09.2021 16:30 | Zprávy

Irena Válová, bývalá mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze, někdejší předsedkyně Syndikátu novinářů, bije na poplach. Na Západě, a částečně i u nás, se tolik zdůrazňuje ochrana sexuálních menšin, že je omezována svoboda slova. V České republice to může skončit podobně. Může přijít den, kdy bude trestné vyjadřovat obavy z homosexuálů či transsexuálů. „Transfobní a homofobní incident bude každý incident, o kterém jste přesvědčena, že je transfobní nebo homofobní,“ varovala novinářka.

Muž se cítil jako žena, soused jej oslovoval jako muže. Skončil ve vězení. Bojovnice za svobodu Válová varuje
Foto: ČTK/Martin Štěrba
Popisek: Irena Válová

Novinářka Irena Válová má za to, že ochrana sexuálních menšin se mění v náboženství. Takovou legislativu přijali už v roce 2003 ve Velké Británii. V právním řádu má ostrovní stát zakotveny zákony, které kupříkladu homofobii označují za trestnou.

„Soudruzi ve Velké Británii šli hodně daleko, myslím, že Orwell by se velmi divil. Já jsem si část jejich normy z roku 2003 vzala s sebou a vytiskla jsem si návod, ve kterém se radí občanům, jak se dobře chovat, aby se nedostali do konfliktu se zákonem. Takže jim radí, jak vůči těmto skupinám lidí postupovat a jak tento zákon vykládat. A pak lépe pochopíme, jak tento návrh vznikl a co nás čeká,“ uvedla v rozhovoru pro server Kupředu do minulosti.

„Takže, co je homofobní a transfobní incident z nenávisti? Je to cokoliv, o čem jste přesvědčena nebo věříte, že to tak je. Znamená to, že jestliže jste přesvědčena, že nějaký incident mezi vámi a někým jiným se odehrál z nenávisti k homosexuálům nebo transsexuálům, tak by měl být nahlášen, protože je to prostě tak. Transfobní a homofobní incident je každý incident, o kterém jste přesvědčena, že je transfobní nebo homofobní,“ pokračovala Válová.

Obratem vysvětlila, jak to ve Velké Británii funguje v praxi.

„Musíme říct, že britské právo není pozitivní kontinentální právo, a už máme v Británii případ, kolovalo to na sociálních sítích, kdy policie začala vyšetřovat a zatkla člověka, který odmítal svého souseda, který byl transsexuál a považoval se za ženu, oslovovat jako ženu, a neustále ho oslovoval jako muže. Takže toto je případ nenávistného incidentu. A tento člověk byl skutečně zatčen a britskou policií vyšetřován z nenávistného transfobního chování. Našla jsem i další případ, myslím, že se stal loni, kdy byl vyšetřován a šel do vazby mladý muž s imigračním pozadím, který pokřikoval po transsexuální osobě, která pracovala u záchranky. Bylo to vyhodnoceno jako nenávistný projev a tento muž byl vzat do vazby,“ upozornila novinářka.

V České republice by podle představ vlády ANO a ČSSD měl být obdobný zákon přijat do roku 2023. V důvodové zprávě k zákonu stojí, že má sexuálním menšinám získat respekt u většinové společnosti.

Válová má za to, že takovýmto způsobem si nikdo respekt nevynutí. Navíc bude ve jménu ochrany sexuálních menšin omezována svoboda slova. A takovéto zákony podle ní v českém právním systému nemají co dělat.

„Tato ideologie vznikla v zemích takzvaného Západu, a konkrétně ve Velké Británii. Už v roce 2003 vznikl zákon proti homofobii a transfobii, tedy zákon proti obavám z homosexuálů nebo z transsexuálů. Takže oni na to mají zákon, že nesmíte mít obavy nebo vyjadřovat strach z homosexuálů – to jsou myšlenkové trestné činy. Znova opakuji, něco takového by v demokracii vůbec nemělo existovat, protože je to hrubé a zásadní omezení svobody slova a projevu, a svoboda slova a projevu je základním a zásadním předpokladem existence demokracie. Bez svobody slova a projevu, tedy bez diskuse, demokracie vůbec nemůže existovat, neboť o těchto návrzích nelze ani hlasovat, když o nich ani nesmíme mluvit,“ upozornila.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase se mi dělá šoufl.“ Ivan Vyskočil k velkým otočkám. Ale také k Fialovi

4:44 „Zase se mi dělá šoufl.“ Ivan Vyskočil k velkým otočkám. Ale také k Fialovi

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ten nám, jednoduchým trumperům, to zase vysvětlil. Jak se máme čím…