V Calábkovi největší obavy budí nové a stále nebezpečnější variace koronaviru. „Tento virus je velice nebezpečný v tom, že nedodržuje molekulární hodiny, že nesmírně rychle zmutoval, získal v neuvěřitelně krátké době 23 mutací,“ upozorňuje, že britská mutace zdaleka nebude tou nejhorší.
Jestliže k těmto novým mutacím došlo, musí se k této nákaze podle Calábka ze strany epidemiologů zcela změnit přístup. „Myslím vládní epidemiology, kteří dělají hlavní politiku, a připravují vakcínu, takže se domnívali, že nebude problém – nebudeme hledat lék, ale uděláme vakcínu,“ upřesňuje. Neboť vznikají variace či mutace viru, kdy vůbec nevíme, jak na ně bude reagovat tělesný imunitní systém, tvorba protilátek, vakcíny a podobně.
Nabízí srovnání s virem HIV, u něhož se dodnes nepodařilo udělat vakcínu, a už ji ani nikdo nehledá, protože to není možné. „Možná, že stojíme před podobným problémem, ale na HIV virus se hledá lék, a to je velice správná tendence. Nemáme žádnou variantu B,“ podotýká.
„Tento koronavirus může nesmírně rychle zmutovat do takové podoby, že na něj třeba nebudou účinkovat žádné vakcíny, takže se může stát smrtelně nebezpečným,“ obává se Calábek. Britská variace viru má 23 mutací, z nichž některé už byly známé předtím, ale jsou i zcela nové mutace.
Například protilátky vzniklé proti původní variaci koronaviru u lidí, kteří tím prošli, nejsou schopny ochránit před jihoafrickou variací 501V2. Pak nastává reinfekce.
- Celý rozhovor ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab