Akce se pořádala v rámci Týdne pro klima, které se uskutečňuje v Libereckém kraji, zvláště pak v Liberci a Jablonci a organizuje v návaznosti na páteční celosvětovou stávku za klima. Týkala se tématu osobní uhlíkové stopy i jejího vztahu ke globální uhlíkové stopě. Hlavním řečníkem besedy byl Viktor Třebický, který je autorem uhlíkové kalkulačky, která se dá najít na www.uhlikovastopa.cz. „Kdyby nebylo změny klimatu, tak Země zamrzne a už nikdy nerozmrzne. Teplota by byla zhruba minus osmnáct stupňů. Přirozená míra klimatu je tedy nezbytná k tomu, že vznikl život tak, jak ho známe. Jenomže množství skleníkových plynů, které k tomu přidáváme posledních 150 let, opravdu klima mění rychleji než za posledních padesát miliard let,“ sdělil.
Největší celkovou uhlíkovou stopu ze segmentu naší ekonomiky mají podle Třebického automobily. Více než energetika nebo zemědělství. „O víkendu jsem četl, jak je naše ekonomika úžasná, že jsme překonali rekord výroby aut a vyrobili jich 1,5 milionu,“ konstatoval s tím, že ohledně uhlíkové stopy nejde jen o jejich výrobu, ale hlavně o jejich provoz. „Budou tak patnáct let jezdit, a když k tomu přidám fabriky, které k nim vyrábějí autodíly, tak uhlíková stopa aut se spalovacím motorem u nás vyrobených za rok je 60 milionů tun,“ vypočítal.
Poté se rozhovořil o výše zmíněné kalkulačce, kde si každý může zjistit, jakou osobní uhlíkovou stopu mají z činností ve svém volném čase, nikoliv v práci. Kromě CO2 se věnoval i jiným plynům. Třeba metanu. „Kilogram metanu, který vyprdí kráva, má dvacetosmkrát větší potenciál než CO2. Což je jedna z největších obav spojená s nezvládnutelnou změnou klimatu. Že obrovské množství metanu je uloženo zvláště v Arktidě, také na Sibiři. Pokud by rozmrzla první vrstva a metan se uvolnil, tak by to znamenalo nakopnutí změny klimatu, které bychom pak už velmi těžko zvládali,“ objasnil Třebický.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban