„Čínská velvyslankyně Ma Kche-čching je v Česku známá tím, že si dokáže zjednat pořádek a rychle zařídit schůzky v nejvyšších patrech politiky. Den poté, co se ministr kultury Daniel Herman před dvěma týdny sešel s dalajlámou, dojednávala ambasadorka přímo na Hradě text prohlášení loajality, který pak podepsali prezident, premiér i šéfové obou komor parlamentu. Podobně bleskovou schůzku zažil loni v únoru také Černínský palác. Velvyslankyni Ma se nelíbila cesta pěti poslanců na Tchaj-wan, který Čína považuje za své území, a v sídle české diplomacie pak apelovala na úředníky, ať zákonodárce srovnají do latě a obdobným cestám zabrání,“ píší páteční Lidové noviny.
Spraví to Sobotka?
Šéf ekonomické diplomacie Martin Tlapa chtěl po čínské velvyslankyni slyšet, proč tamní vláda zrušila cestu ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) do Číny. Ale možná nebyl tak důrazný, jak bývá čínská velvyslankyně, protože se náměstek ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nedozvěděl vůbec nic.
„Nulové vysvětlení v kauze setkání s dalajlámou nebylo jediné, kterého se včera Tlapa v Černínském paláci dočkal. S chladnou reakcí se setkal také jeho dotaz na to, zda Číňané usilují o kontrakt na dostavbu dalšího bloku jaderné elektrárny v Dukovanech napřímo, tedy bez výběrového řízení,“ dodává deník. Jako první o tom informovaly Hospodářské noviny.
Český prezident Miloš Zeman ke kauze zrušené cesty ministra Jurečky konstatoval, že si za to člen vlády „může tak trochu sám“, protože se postavil na stranu ministra kultury Daniela Hermana při schůzce s dalajlámou. Jurečkovi vyčinili také zemědělci, kteří si postěžovali, že čínská strana uvažuje o zastavení kontraktu na dovoz některých českých výrobků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp