„Čínská velvyslankyně Ma Kche-čching je v Česku známá tím, že si dokáže zjednat pořádek a rychle zařídit schůzky v nejvyšších patrech politiky. Den poté, co se ministr kultury Daniel Herman před dvěma týdny sešel s dalajlámou, dojednávala ambasadorka přímo na Hradě text prohlášení loajality, který pak podepsali prezident, premiér i šéfové obou komor parlamentu. Podobně bleskovou schůzku zažil loni v únoru také Černínský palác. Velvyslankyni Ma se nelíbila cesta pěti poslanců na Tchaj-wan, který Čína považuje za své území, a v sídle české diplomacie pak apelovala na úředníky, ať zákonodárce srovnají do latě a obdobným cestám zabrání,“ píší páteční Lidové noviny.
Spraví to Sobotka?
Šéf ekonomické diplomacie Martin Tlapa chtěl po čínské velvyslankyni slyšet, proč tamní vláda zrušila cestu ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) do Číny. Ale možná nebyl tak důrazný, jak bývá čínská velvyslankyně, protože se náměstek ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nedozvěděl vůbec nic.
„Nulové vysvětlení v kauze setkání s dalajlámou nebylo jediné, kterého se včera Tlapa v Černínském paláci dočkal. S chladnou reakcí se setkal také jeho dotaz na to, zda Číňané usilují o kontrakt na dostavbu dalšího bloku jaderné elektrárny v Dukovanech napřímo, tedy bez výběrového řízení,“ dodává deník. Jako první o tom informovaly Hospodářské noviny.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp