"Práce provedené na základě této smlouvy umožní provoz vrtulníků Sokol podle potřeb naší armády na dalších až deset let," uvedlo ministerstvo obrany. Generální oprava čeká osm vrtulníků W-3A Sokol v nejbližších dvou letech. O dalším využití sokolů se mezi ministerstvem a armádou v minulých letech živě diskutovalo, nakonec byla zvolena varianta jejich dalšího využití.
Generální oprava osmi vrtulníků je nezbytná kvůli jejich končící životnosti
Vedle údržby, dodávek náhradních dílů a aktualizace programového vybavení podepsaný kontrakt zahrnuje také výcvik a školení posádek i pozemního technického personálu. "Platby se přitom uskuteční výhradně podle skutečně vykonaných prací a celkový limit rámcové smlouvy nemusí být vyčerpán," upozornilo ministerstvo.
Podle ministerského náměstka Daniela Koštovala se sekci vyzbrojování a akvizic podařilo oproti předcházející servisní smlouvě vyjednat výrazně lepší cenové a další podmínky. "Povedou nejen k úspoře finančních prostředků, ale také k významnému zvýšení provozuschopnosti celé flotily v následujících letech," zdůraznil. Přímo se zahraničním výrobcem ministerstvo obrany letos v únoru uzavřelo také smlouvu o servisní podpoře transportních letadel CASA.
Vrtulníky W-3A Sokol jsou ve výzbroji českého letectva od poloviny 90. let. Vedle armádní přepravy a výcviku zabezpečují také leteckou záchrannou službu v Karlovarském a Plzeňském kraji, úkoly Letecké pátrací a záchranné služby pro celé území státu a jsou využívány v rámci Integrovaného záchranného systému ČR, třeba při povodních, požárech nebo v programu MEDEVAC (Medical Evacuation).
Generální oprava osmi vrtulníků je nezbytná kvůli jejich končící životnosti. Loni byly takto opraveny dva vrtulníky. Modernizace každého z nich stála 110 milionů korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp