Na rozvoj rychlého internetu půjde 11,5 miliardy

01.04.2017 8:35 | Zprávy

Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes vypsalo výzvu pro zájemce o evropské peníze na pokrytí České republiky vysokorychlostním internetem. Žádat mohou od 26. dubna minimálně po dobu pěti měsíců. Připraveno je 11,55 miliardy korun. ČTK to sdělil mluvčí MPO František Kotrba. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který od března dočasně převzal vedení ministerstva, plánoval před nástupem do čela úřadu výzvu vypsat co nejdříve.

Na rozvoj rychlého internetu půjde 11,5 miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Peníze z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost mohou získat podnikatelé v oblasti elektronických komunikací, uvedl Kotrba. „Cílem výzvy je rozšíření moderní infrastruktury umožňující spolehlivě poskytovat vysokorychlostní služby elektronických komunikací do míst, ve kterých dosud není tento přístup zajištěn,“ dodal mluvčí.

Dotace mají podle podmínek programu získat projekty umožňující přístup k internetu přenosovou rychlostí alespoň 30 megabitů za sekundu. Na projekt bude možné získat dotaci v rozmezí od jednoho do 200 milionů korun. Pokud by se sešly žádosti za více než 11,55 miliardy korun, může ministerstvo objem peněz zvýšit. Realizace projektu nesmí trvat více než tři roky, hotovo musí být do konce roku 2020.

Ministerstvo vedené Sobotkou ohlásilo spuštění žádostí o dotace na vysokorychlostní internet krátce předtím, než Sobotka dočasně pověřený jeho vedením v čele úřadu skončí. Příští úterý jmenuje prezident Miloš Zeman ministrem dosavadního náměstka Jiřího Havlíčka (ČSSD). Ten mezi svými prioritami jmenoval také zákon o urychlení výstavby vysokorychlostního internetu, jeho rozvojem by se měl urychleně zabývat i podle Hospodářské komory ČR.

Národní plán rozvoje internetových sítí, který je podmínkou pro čerpání evropských dotací na budování infrastruktury, vláda schválila loni v říjnu. Kvůli dotačnímu programu muselo ministerstvo průmyslu a obchodu nechat zmapovat dostupnost vysokorychlostního internetu v jednotlivých lokalitách a určit takzvaná bílá místa. Veřejná podpora může směřovat pouze do oblastí bez připojení, kde soukromé subjekty na základě tržních mechanismů s budováním přípojek ani v budoucnu nepočítají. Podle mapování tvoří bílá místa zhruba 30 procent všech sídel v ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

21:55 Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

Památník obětem komunismu v kanadské Ottawě, který byl dlouho plánován, bude po více než ročním odkl…