Nabídky na obrněnce v obřím armádním tendru podaly tři firmy

02.09.2021 6:30 | Zprávy

Ve výběrovém řízení na nákup 210 kusů pásových bojových vozidel pěchoty podali nabídky všichni tři dosavadní účastníci tendru. Ministerstvo obrany nyní obsáhlou dokumentaci posoudí a poté určí vítěze. Do té doby nechce sdělovat podrobnosti. ČTK to sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení Ministerstva obrany.

Nabídky na obrněnce v obřím armádním tendru podaly tři firmy
Foto: DAF
Popisek: Vojenská vozidla řady CF

Termín pro podání nabídek vypršel ve středu ve 14:30. „Všichni tři výrobci a potenciální dodavatelé, tedy BAE Systems (Švédsko) s vozidlem CV90, GDELS (Španělsko) s vozidlem ASCOD a Rheinmetall Landsysteme (Německo) s vozidlem Lynx, své nabídky v tomto termínu Ministerstvu obrany doručili," uvedl Fajnor.

Komise, kterou tvoří zástupci Ministerstva obrany a armády, nyní podle mluvčího posoudí úplnost nabídek i jejich obsah. „Jedná se o obsáhlé dokumenty čítající tisíce stran, proto proces posuzování bude trvat řádově týdny," poznamenal. Teprve poté bude podle něj jasné, jestli nabídky odpovídají požadavkům, které ministerstvo stanovilo. „Proto není v současné chvíli možné zveřejnit o podaných nabídkách bližší podrobnosti," dodal. Úředníci následně nabídky vyhodnotí a komise navrhne vedení ministerstva vítěze tendru. Navržené pořadí nakonec posoudí vedení resortu a informuje vládu.

Zakázka za více než 50 miliard korun je největším armádním tendrem v historii české armády. S nabídkou na účast v tendru oslovilo ministerstvo čtyři firmy. Kromě těch, které podaly nabídku, bylo původně účastníkem i německé konsorcium PSM s obrněncem Puma, to ale ze soutěže odstoupilo, protože jeho vozidlo by nenaplnilo armádní požadavky.

Firmy musejí uspět ve třech skupinách kritérií. Nejdůležitějším je cena a náklady životního cyklu, o vítězi bude rozhodovat z 55 procent. Následují technické parametry, které budou mít vliv na vítěze ze 30 procent. Zbylých 15 procent určí rozsah zapojení českého průmyslu do zakázky. Ministerstvo je s výběrem ve skluzu. Vítěz měl být znám v roce 2019, termín se ale posouval. Vzhledem k tomu, že vítěz nebude vybrán do říjnových sněmovních voleb, někteří odborníci se obávají o osud tendru.

Nová vozidla mají nahradit letité obrněnce pocházející ještě z dob Sovětského svazu. Stroje budou tvořit páteř těžké brigády, kterou se Česko v NATO zavázalo mít k dispozici v roce 2026.

Armáda požaduje vozidla v sedmi modifikacích. Většina bude sloužit jako bojová vozidla pěchoty, která mají uvézt 11 vojáků, mít věž s osádkou a kanon ráže 30 milimetrů. Další budou ve verzích velitelské, průzkumné, ženijní, vyprošťovací, zdravotnické a jako dělostřelecká pozorovatelna.

Firmy měly původně termín na podání nabídek do začátku července, dva ze soutěžících ale požádali o prodloužení. Úřad nový termín stanovil na 1. září.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

21:09 Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

KOMENTÁŘ RADIMA PANENKY Na Donalda Trumpa po jeho návratu do prezidentské funkce útočí především pol…