„Vojenský konvoj s 800 vojáky a 250 kusy vojenské techniky projede 27. až 30. května přes Českou republiku,“ avizuje tisková zpráva. Cílem konvoje je ukázat, že je schopen velmi rychle se přepravit z jednoho místa na místo jiné, což dokazuje na trase dlouhé 2400 kilometrů.
„Dnes jsme v pozici černého pasažéra, který opět spoléhá na americký obranný deštník,“ poznamenal předseda Iniciativy pro evropské hodnoty Petr Kolář, podle kterého se může situace razantně změnit s příchodem nového prezidenta USA, ať se jím stane kdokoliv.
„Musíme zásadně navýšit své výdaje na obranu,“ dodal Kolář s tím, že současné 1 % HDP je naprosto nedostačující.
Kolářovi vadí i jednání prezidenta Zemana, na kterého by podle něj vláda, jakožto jediný Ústavou uznaný tvůrce zahraniční politiky, měla dohlédnout.
„Měli bychom spojencům nabídnout možnost dlouhodobě užívat základny, případně u nás budovat alianční infrastrukturu,“ poznamenal zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda. Připomněl, že spojenecká vojska jsou již v mnoha našich sousedních zemích a je naším bezpečnostním zájmem, aby byla i na tom našem.
„V reakci na případné ohrožení ze strany Ruské federace se NATO přizpůsobuje nové bezpečnostní situaci,“ tvrdí tisková zpráva. Více vojáků NATO v Evropě je jen předběžné opatření vůči ruské agresi.
Jako argument pro existenci ruské agrese uvádí zpráva skutečnost, že „i samotné Spojené státy“ z ní mají obavy a proto navyšují svůj vojenský rozpočet. „Rozpočet má pokrýt náklady na zvýšené aktivity k odstrašování ruské agrese po anexi Krymu v roce 2014.“ A Evropa, s výjimkou Polska a Estonska, za nimi těžce zaostává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa