Napodruhé odsouzený exprimátor Hudeček: Je to hanba. Prospěl jsem městu a sedím tu jako zločinec

17.12.2018 19:35 | Zprávy

Městský soud v Praze dnes i napodruhé uložil totožné podmíněné tresty v kauze Opencard a pražských radních. Bývalý primátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) a někdejší radní pro dopravu Josef Nosek tak dostali dvouletou podmínku, bývalá radní pro informatiku Eva Vorlíčková a šéf magistrátních informatiků Jan Teska podmínku tříletou. Verdikt není pravomocný, obžalovaní vinu odmítají.

Napodruhé odsouzený exprimátor Hudeček: Je to hanba. Prospěl jsem městu a sedím tu jako zločinec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Hudeček

Soud vyhověl požadavku státního zástupce Tomáše Lejnara, který označil navržené tresty za výchovné.

Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a za porušení pravidel hospodářské soutěže rozdal senát soudce Alexandra Sotoláře obžalovaným stejné tresty už v září 2016. Vrchní soud však tento rozsudek následně zrušil s tím, že Sotolář dospěl k nesprávným skutkovým zjištěním. Některé části výpovědí svědků i obžalovaných totiž při hodnocení důkazů opomenul, jiné zase nepřesně interpretoval.

Nové hlavní líčení si soudce rozplánoval na čtyři dny. Nakonec ho však stihl za jeden den, když v úvodu zamítl vznesené návrhy obhajoby na doplnění dokazování i námitku na svou podjatost. „Městský soud v Praze neshledal důvody pro jakoukoliv změnu skutkových zjištění,“ zdůvodnil Sotolář dnešní rozhodnutí.

Případ se týká kontraktů s tehdejším vlastníkem práv k Opencard, firmou Haguess. Pražští radní je v dubnu 2012 jednomyslně schválili poté, co jim je doporučila hodnoticí komise. Podle rozsudku tím Haguess neoprávněně zvýhodnili.

Obžalovaní poukazují na to, že projekt Opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak. Exprimátor Hudeček v dnešní závěrečné řeči neskrýval své rozhořčení.

„Mám velmi intenzivní pocit, že jsem městu i v porovnání s garniturou přede mou a po mně výrazně prospěl. Místo toho tady stojím už několikátý rok po sobě jako zločinec,“ řekl Hudeček senátu.

Státnímu zástupci, který spis přebral po obviněné kolegyni Dagmar Máchové, Hudeček vyčetl, že se na věc nepodíval kriticky a obecněji se nezamyslel nad tím, proč vlastně vznikla. „Víte vůbec, co jste říkal?“ reagoval na Lejnarův závěrečný návrh. Soudci zase sdělil, že při minulém hlavním líčení z jeho otázek zcela zjevně cítil, že si na věc už udělal názor. „Já si myslím, že takhle spravedlnost fungovat nemá. Je to hanba,“ zdůraznil bývalý politik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak si to pojďme vyzkoušet. Putin dal Západu mrazivý návrh

11:52 Tak si to pojďme vyzkoušet. Putin dal Západu mrazivý návrh

Ruský prezident Vladimir Putin fakticky stojí v čele Ruské federace od roku 1999, tedy čtvrt století…