„Oni jsou velmi pracovití. Jsou zvyklí nesmírně tvrdě pracovat, takže já mám několik z nich jako své pomocníky na novou přehlídku. Jsou to muži, předtím jsem je nikdy nezaměstnávala, ale odvedou poctivou práci. A to i teď v době ramadánu, což znamená 16 hodin bez jídla a pití, a oni odvedou stejně dobrou práci, protože ji milují. Baví je, že u mě je to spíše o tvůrčím procesu, není to žádná práce ve fabrice,“ popsala Matragi pro Express svoji zkušenost s uprchlíky.
Do Libanonu po vypuknutí konfliktu prchají zejména uprchlíci ze sousední Sýrie. Dle odhadů úřadů jich žije na území tohoto blízkovýchodního zhruba čtyřmilionového státu více než milion.
Manžel slavné návrhářky je muslim a ona dle svých vlastních slov zaměstnává v dílně lidi napříč vyznáními, nesetkala se kvůli tomu s žádným konfliktem. „Ona je mezi nimi i určitá soutěživost. Říkám jim, ukaž, co umíš, a my ti to umožníme,“ prozradila Matragi svou zaměstnaneckou filozofii. Totéž by dle ní měli udělat i další podnikatelé, kteří nabízejí práci.
V této souvislosti návrhářka nepřímo zkritizovala německou kancléřku Angelu Merkelovou. „Nepřijmout, nenabídnout, že přijmu všechny. Nebudu teď jmenovat, kdo to udělal. Ale začít se tím zkrátka zabývat. Oni budou mít živobytí a profitovat z toho budu i já, nebo ten člověk, co jim dá práci,“ míní Matragi.
Příčina strachu Čechů z uprchlíků a jejich odmítavý postoj k nim dle ní pramení z toho, že s nimi nemají zkušenosti. „Češi se bojí všeho. Oni se třeba bojí jít i ke mně do butiku, protože zavání luxusem,“ prohlásila Matragi s tím, že zůstala prostou ženou z Vysočiny, i když měla možnost dostat se k těm nejmocnějším. Stálo to prý ale hodně píle a sebeobětování se.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš