Francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz jednali v Berlíně o Draghiho zprávě o konkurenceschopnosti Evropy, která bude na programu příštího summitu Evropské rady, informuje server Politico. Draghiho zpráva varuje před tím, že se Evropská unie dostává postupně na stranu poražených. Prohrává jak s Čínou a s jejím průmyslem, tak i s USA, které pracují s velmi protekcionistickou politikou, kdy chrání svůj průmysl. A navíc na své území láká průmysl evropský, který se propadá pod regulacemi samotné EU. Bývalý generální tajemník Evropské centrální banky a bývalý italský premiér Mario Graghi nabádá Evropskou unii, aby se k prosperitě a k návratu do vůdčích světových pozic prodlužila společným dluhem. Peníze by šly na rozvoj, inovace a zelenou transformací.
Oficiálně Paříž i Berlín tvrdí, že souhlasí s Draghim. Ve skutečnosti však Německo nesouhlasí s navrhovanou novou vlnou společných půjček EU na investice do strategických sektorů a soupeří s Čínou a s USA – zatímco Francie často volala po novém dluhu EU a po opakování zkušeností s plánem obnovy po pandemii. Německo je výrazně proti.
„Náš bývalý formální model je u konce. Přílišně regulujeme a nedostatečně investujeme. Pokud se v následujících dvou až třech letech budeme řídit klasickou agendou, na trhu jsme skončili,“ varoval Macron na panelové diskusi Global Dialogue v Berlíně. „EU může umřít. Jsme na prahu velmi důležitého momentu,“ dodal Macron.
Macron varoval, že globální hráči – USA a Čína – Evropskou unii porážejí na všech frontách. Obě mocnosti jsou daleko vepředu před EU v oblastech zelené transformace, obrany i bezpečnosti, ve vývoji umělé inteligence a v technologických inovacích. Unie je za nimi na chvostu. Podle Macrona je potřeba, aby EU jako celek masivně investovala a aby se snažila obě mocnosti dohonit. A předhonit. I díky tomu, že Čína a USA daleko více investují, narůstá jim HDP. A dokládá to na číslech, kdy HDP zemí EU za posledních 30 let vzrostl o 30 %, a HDP USA vzrostl o 60 %.
Macron dále naznačoval jistou federalizaci EU pod argumenty průmyslu a ekonomiky. „Musíme se smířit s tím, že budeme mít evropské šampiony, a ne 27 evropských šampionů,“ řekl důrazně Macron. To vše pak i pod společným dluhem EU, kterému se Německo brání.
Během otázek a odpovědí na akci Macron naznačil nesoulad s Olafem Scholzem, když byl dotázán, zda by byl schopen přesvědčit Berlín, aby akceptoval společný dluh EU, jak navrhuje v oficiální zprávě bývalý italský premiér Mario Draghi. Francouzský vůdce se zasmál a řekl, že naposledy se to stalo v reakci na pandemii, s určitou pomocí „kolegy jménem Covid-19“.
K věci si pod příspěvkem novináře Michala Půra řekl své bývalý český premiér Mirek Topolánek. „Hm. To jsou texty na prd. Popisují pouze to, co je zřejmé, a to je princip ‚národní zájem nadevše‘, ale nenabízejí řešení a neidentifikují příčiny. Proč? Protože by museli napsat, že celá klimatická politika vede EU do záhuby. A co my? Ve clech s Němci, v jádru s Frantíky…“ napsal Topolánek na síti X. Na což reagoval novinář Michal Půr lakonickým sdělením. „My jsme zjevně zmatení.“
Hm. To jsou texty na prd. Popisují pouze to, co je zřejmé, a to je princip "národní zájem nadevše", ale nenabízejí řešení a neidentifikují příčiny. Proč? Protože by museli napsat, že celá klimatická politika vede EU do záhuby.
— Mirek Topolánek (@MirekTopolanek) October 5, 2024
A co my? Ve clech s Němci, v jádru s Frantíky...
Na rozpory mezi Německem a Francií si posvítil i ekonom a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. „Oba primárně bojují za své domácí politické zájmy na scéně EU. Stejné používání ‚Evropy‘ jako u nás. Logické by ve smyslu Draghiho zprávy bylo podmínit jakékoliv posilování na úrovni EU, pravomoci či zdroje, tím, že NAPŘED předvede podstatné zjednodušení byrokracie a pravidel,“ míní Singer.
Oba primárně bojují za své domácí politické zájmy na scéně EU. Stejné používání "evropy" jako u nás.
— Miroslav Singer (@MiroslavSinger) October 5, 2024
Logické by ve smyslu Draghiho zprávy bylo podmínit jakékoliv posilování na úrovni EU, pravomoci či zdroje, tím, že NAPŘED předvede podstatné zjednodušení byrokracie a pravidel. https://t.co/RND8PtsXzp
Macronovo volání po změnách nenechalo klidným ani europoslance za Motoristy sobě Filipa Turka. Ten je toho mínění, že zelená transformace natolik rozklížila ekonomickou stabilitu EU, že je potřeba přistoupit k razantním změnám. Nebo EU jako taková skončí na smetišti dějin. „Je na čase to začít říkat nahlas. Zelení Khmérové pokračují v deindustrializaci Evropy, přes poslední výsledky voleb a přání obyvatel a přes silná doporučení kapitánů průmyslu. Pokud nedojde ke značným změnám, budeme to muset rozpustit,“ napsal Turek na síti X.
Je na čase to začít říkat nahlas. Zelení Khmérové pokračují v deindustrializaci Evropy, přes poslední výsledky voleb a přání obyvatel a přes silná doporučení kapitánů průmyslu. Pokud nedojde ke značným změnám, budeme to muset rozpustit. pic.twitter.com/lpKtzjxdZo
— Filip Turek (@DolphSegal) October 5, 2024
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera