Nejedeš na Ukrajinu, máš smůlu. Ukrajinské ambasády neobslouží muže

23.04.2024 11:34 | Zprávy

Ukrajina trpí jak nedostatkem zbraní, tak nedostatkem vojáků. Podstatná část těch, kteří by dle ukrajinských zákonů v uniformě sloužit měli, se totiž skrývá v zahraničí. Ode dneška se jim ztíží situace. Ministerstvo zahraničí Ukrajiny vydalo příkaz, aby jim byly odepřeny konzulární služby s jedinou výjimkou, totiž pokud si chtějí vyřídit papíry pro návrat na Ukrajinu. O vracení Ukrajinců se přitom diskutuje již nějakou dobu. „Běž bojovat,“ by jim například řekl europoslanec ODS Alexandr Vondra.

Nejedeš na Ukrajinu, máš smůlu. Ukrajinské ambasády neobslouží muže
Foto: Jan Šafařík
Popisek: Ukrajinský voják

Jak jsme již několikrát informovali, Ukrajina se potýká s nedostatkem vojáků. Částečně by to měl zlepšit nový mobilizační zákon, který snižuje věkovou hranici pro odvod na 25 let. To ale nic nemění na tom, že podstatná část těch, které by ukrajinská vláda ráda viděla v uniformách, je v zahraničí. Dle statistiky z roku 2023 bylo mezi ekonomicky aktivními držiteli dočasné ochrany 35 % mužů.

Statistika Ministerstva vnitra z roku 2023
Zdroj: MV

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vondro, ty starej vexláku, práskači a zloději. Padej na Ukrajinu bojovat podělánku zbabělý., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJosephusFlavius , 23.04.2024 12:09:54
Ti lidé volili nohama proti náckům a válce. Nesmějí být vydáni do země, kde jim hrozí smrt. Vedle humanitárního bombardování je tento vondrův exces další vizitkou pražského disentu. A to nemluvím o dalších tzv. disidentech. Těm svéprávným a poctivým se omlouvám.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Americký kongresman si zajel zastřílet na Rusy

22:30 Americký kongresman si zajel zastřílet na Rusy

Republikánský kongresman z Pensylvánie Brian Fitzpatrick se v neděli vrátil z cesty na ukrajinskou f…