Nejíst maso, jezdit na kole, tepelné čerpadlo do každé rodiny. Britům spočítali, co znamená uhlíková neutralita

26.02.2025 21:55 | Monitoring

Británie směřuje k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 a její výbor pro změnu klimatu navrhuje zásadní změny ve způsobu života. Plán zahrnuje výrazné omezení individuální automobilové dopravy ve prospěch cyklistiky a pěší chůze, přechod na elektromobily a elektrifikaci těžkých vozidel. Výbor také doporučuje snížení spotřeby masa o 25 % do roku 2040 a povinnou instalaci tepelných čerpadel v domácnostech. Kritici varují, že tato opatření mohou vést ke zvýšení životních nákladů a negativně ovlivnit nízkopříjmové skupiny.

Nejíst maso, jezdit na kole, tepelné čerpadlo do každé rodiny. Britům spočítali, co znamená uhlíková neutralita
Foto: Pixabay (CC0)
Popisek: Britská vlajka (tzv. Union Jack)

Ve svém sedmém uhlíkovém rozpočtu (Seventh Carbon Budget), který stanovuje limit emisí skleníkových plynů ve Spojeném království na období 2038–2042, výbor také vyvinul tlak na Brity, aby kupovali elektromobily, méně létali a omezili konzumaci masa a mléčných produktů, píše britský deník Daily Mail.

Vláda se zavázala, že do roku 2050 dosáhne nulových emisí, což znamená snížení emisí skleníkových plynů o 100 % oproti roku 1990. Zpráva uvádí, že podle „vyvážené cesty“ výbor pro dosažení tohoto cíle odhaduje, že čisté dodatečné náklady na celý přechod k uhlíkové neutralitě budou do roku 2050 činit přibližně 110 miliard liber. Celkové výdaje na zavádění opatření mezi lety 2025 a 2040 jsou však odhadovány na 320 miliard liber, protože většina investic a výdajů proběhne právě v tomto období.

Výbor pro změnu klimatu (Climate Change Committee) uvedl, že bude zapotřebí přibližně 1,5 milionu instalací tepelných čerpadel ročně v existujících domech do roku 2035 – oproti pouhým 60 000 tepelných čerpadel, která byla instalována v roce 2023.  

Výbor pro změnu klimatu (CCC) je nezávislý orgán, který byl zřízen za poslední labouristické vlády v roce 2008 a poskytuje poradenství ministrům a podává zprávy parlamentu o pokroku v oblasti snižování emisí skleníkových plynů ve Spojeném království.  

Kritici politiky uhlíkové neutrality odsoudili tuto zprávu jako „obvyklý marxistický odpad“ výboru a vyzvali premiéra Sira Keira Starmera, aby se „postavil fanatikům“, zatímco jeho labouristická vláda se snaží o ekonomický růst.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

K míru bude potřeba změnit režim, soudí Drulák. Švihlíková vidí okno příležitosti

16:30 K míru bude potřeba změnit režim, soudí Drulák. Švihlíková vidí okno příležitosti

„Vítejte u změny režimu!“ Bývalý náměstek Ministerstva zahraničí ČR zahájil v sobotu odpoledne konfe…