Někdejší náměstek exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Petr Drulák má za to, že význam ministerstva zahraničí poklesl, protože evropskou agendu si pod sebe stáhl premiér Babiš a ruské a čínské otázky chtěl řešit prezident Miloš Zeman.
Jedna důležitá kompetence však ministrovi zahraničí přece jen zůstala. Má vliv na vysílání velvyslanců na posty v zahraničí. Tady podle Druláka hodně ovlivnila zahraniční politiku ODS, která rozhodla o tom, že na diplomatických postech se objevili pravicově smýšlející lidé. A pak také lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda, který z Drulákova pohledu poskytl prostor stoupencům prvního českého prezidenta Václava Havla.
„Nejtemnější personální dědictví však v Černínu zanechal Schwarzenberg. Jako ministr vlád tupých škrtů šel příkladem a na rozdíl od svých vládních kolegů nechal na své ministerstvo dopadnout úsporná opatření plnou vahou. Zavíraly se ambasády a konzuláty, propouštěly se stovky odborníků. Někdy s mimořádnou brutalitou vůči zaměstnancům. Jako když nejmenovaný diplomat vyhrál konkurz na místo šéfa generálního konzulátu, obdržel jmenování i příslušné gratulace, aby byl za několik dnů jeho konzulát zrušen a on sám se ocitl na ulici. Jako zázrakem se ale podobná opatření vyhýbala úředníkům, kteří politicky inklinovali k vedení ministerstva. Některé ambasády a konzuláty se po Schwarzenbergově odchodu obnovit podařilo, ale odborníci si už mezitím našli jiná zaměstnání a diplomacie je ztratila,“ nebral si v komentáři pro MF Dnes servítky Petr Drulák.
Podle Druláka se teď nabízí otázka, jak si bude počínat pravděpodobný příští ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Drulákovi se zdá, že Lipavskému v této oblasti schází strategické uvažování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.