Od ledna začal fungovat nový útvar Ministerstva vnitra – Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám – který má bojovat s dezinformacemi v kyberprostoru. Má své zastánce i kritiky a ve Vánočním poselství se mu věnoval také prezident Miloš Zeman, když řekl, že by si nepřál, aby se Ministerstvo vnitra stalo novodobým Koniášem. Česko podle hlavy státu nepotřebuje cenzuru a ideovou policii. Ministerstvo v reakci na poselství uvedlo, že nebude z internetu ani z tištěných médií odstraňovat žádný obsah, nemá být bezpečnostním sborem, orgánem činným v trestním řízení, ani zpravodajskou službou.
Potřebujeme tento nový útvar? To byla první otázka ParlamentníchListů.cz na některé členy ČSSD.
Slepička: Stačilo by, aby veřejnoprávní média seznamovala lidi s fakty
Předseda místní organizace ČSSD z Týna nad Vltavou David Slepička, který před časem patřil k iniciátorům výzvy k rezignaci předsedy, uvedl: „Vznik onoho nového útvaru vyvolává mnoho otázek. Osobně jsem coby laik přesvědčen, že Ministerstvem vnitra zveřejněná jeho působnost - „Půjde ve své podstatě o odborné analytické a komunikační pracoviště. Činnost Centra bude vzhledem ke gesci Ministerstva vnitra spočívat v monitorování hrozeb spojených přímo s vnitřní bezpečností státu, což předpokládá celkem široké pole hrozeb a potenciálních incidentů v oblasti terorismu, útoků na měkké cíle a bezpečnostních aspektů migrace, extremismu, hromadných akcí, narušování veřejného pořádku a různé trestné činnosti, ale právě i dezinformačních kampaní se vztahem k vnitřní bezpečnosti státu. Na základě monitoringu bude centrum detekované problémy vyhodnocovat a přicházet s návrhy věcných i legislativních řešení, která bude v případě potřeby i realizovat. Zároveň se bude věnovat šíření odborných informací a osvětě o daných problémech směrem k laické i odborné veřejnosti…“ - spadá do kompetence Policie ČR či zpravodajských služeb a mělo by docházet především k posílení jejich zázemí. Co se týče výhrady pana prezidenta směřující k úloze osvěty či šíření ideí, je dle mého namístě. Otázkou je, zda by nestačilo, aby například veřejnoprávní média seznamovala občany s fakty, nikoliv s názory a výklady svých redaktorů,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Slepička.
Bocián: Velmi potřebné a žádoucí. Sociální sítě jsou plné hoaxů
Předseda místní organizace ČSSD Rýmařov Marek Bocián, jehož organizace se před časem také k výzvě vltavotýnské organizace připojila, naopak s Centrem proti terorismu a hybridním hrozbám problém nemá. „Podle mého názoru je tento ‚útvar policie‘ velmi potřebný a žádoucí. Nejedná se totiž o cenzuru článků a komentářů v kyberprostoru, to by musely být články nebo komentáře mazány či pozměňovány, tak tomu ale nebude. Moderní doba přináší moderní řešení a toto je jedno z nich. Sociální sítě jsou v dnešní době plné hoaxů a cílených dezinformací, což ve velké míře ovlivňuje veřejné mínění. Hlavní smysl centra je obsažen v jeho názvu, myslím, že tyto hrozby existují. Kdo jiný než Ministerstvo vnitra by měl dezinformační hrozby analyzovat a upozorňovat na falešné informace. Nelíbí se to těm, kteří sami tyto nepravdivé informace šíří,“ uvedl regionální politik.
Koudelka: Chovanec by se vyjímal v Tankovém praporu
„Stát takový útvar nepotřebuje a jeho financování ze státních peněz je příkladem mrhání veřejnými penězi,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz předseda místní organizace ČSSD Brno-Jundrov, advokát Zdeněk Koudelka. „Ministr vnitra Chovanec se vrátil před rok 1989 a skvěle by se vyjímal v hořkých komediích typu Tankového praporu. Naše společnost má zkušenost s ideologickou výchovou totalitního režimu a předpokládám, že vše, co tento útvar označí za závadné, bude většinou lidí vnímáno jako doporučení obsahu. Jako se nevěřilo Rudému právu, nebude se věřit ani Chovancovým úředníkům.“
„Myslím, že lidé nejsou tak hloupí, aby si neuměli udělat názor na věci sami. Tento útvar proto považuji přinejmenším za nadbytečný,“ uvedl poslanec Jeroným Tejc, šéf ústavněprávního výboru sněmovny za sociální demokracii. „Žijeme v demokracii a nemusíme si platit někoho, kdo nám bude říkat, co je pravda a co už pravda podle jeho mínění není,“ dodal pro ParlamentníListy.cz.
Poslanec Jaroslav Fodyna reagoval takto: „Je to naprosto nešťastná záležitost. Náš národ je dost inteligentní. Prošel si různými etapami, kdy jsme byli stále něčím ovlivňováni, a vždycky jsme byli schopní si najít odpověď na to, co je a není pravda. Je nám bytostně nepříjemné, aby nám někdo tvrdil, co je a není pravda. Současná demokracie a svoboda umožňuje každému si věci ověřovat z různých zdrojů. Chybí mi k tomu i spousta odpovědí. Když někdo přijde na to, že se píše o něčem, co je jinak, co budou dělat? Přelepí mu stránku? Vůbec tomu nerozumím.“
V ČSSD uspořádají vnitrostranické referendum k volbě prezidenta
ČSSD s největší pravděpodobností uspořádá vnitrostranické referendum k prezidentské volbě: „Počkáme si, jestli Miloš Zeman ohlásí svoji kandidaturu; pokud ano, tak ho zařadíme mezi lidi, ke kterým se budou moci naši členové vyjádřit,“ sdělil předseda Bohuslav Sobotka. O čem tento krok podle vás svědčí a schvalujete uspořádání vnitrostranického referenda? I k tomuto dotazu se členové ČSSD vyjádřili.
„Chci věřit, že je tento postoj předsedy Sobotky především sebereflexí jeho samého a jeho kolegů ve vedení ČSSD. Jsem rád, že se nebude opakovat výběr prezidentského kandidáta pouze vedením strany samotným, jako tomu bylo v případě Jiřího Dienstbiera,“ uvedl David Slepička. „Je však s podivem, že ono vnitrostranické referendum se nebude konat v případě volby samotného vedení ČSSD, pana předsedu nevyjímaje. Přijde mi zvláštní, že kandidáti na hejtmany či poslance primárkami projít musí, a vrcholní představitelé jsou a i v letošním roce budou opět voleni jen úzkou skupinou delegátů sjezdu,“ dodal.
Bocián: Žádoucí, osobně ho vítám a nebude jen o Zemanovi
„Každý prvek přímé demokracie uvnitř sociální demokracie je dle mého názoru žádoucí, osobně ho vítám, ale určitě to nebude jen o Miloši Zemanovi. Nabídka kandidátů bude, předpokládám, mnohem pestřejší. Mám však pocit, že se vnitrostranické referendum mohlo v některých otázkách uspořádat mnohem dříve. Takto budí dojem, že se vytáhne eso z rukávu až po odehrané hře,“ říká Marek Bocián.
Advokát Zdeněk Koudelka zmínil: „Stranická referenda podporuji vždy. Miloš Zeman je silná politická osobnost. Pokud bude kandidovat, nebude mít mezi levicovými voliči reálného konkurenta.“
„Sociální demokracie od roku 1992 prosazovala a nakonec prosadila přímou volbu prezidenta. Rozhodli jsme se nechat výběr hlavy státu na lidech, což je nepochybně správné,“ pochválil rozhodnutí Jeroným Tejc. „Doporučení politických stran prezidentské volby nerozhodne. Souhlasím ale s Bohuslavem Sobotkou, že pokud doporučení máme dát, měli by o tom rozhodnout všichni členové v referendu. Je logické, bude-li Miloš Zeman kandidovat, aby se na kandidátní listině pro referendum objevil.
„Nemám nic proti zjišťování nálady a názorů členské základny ČSSD,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Foldyna. Jsem přesvědčen i v této chvíli bez referenda, že sociální demokracie by měla podpořit Miloše Zemana, protože si myslím, že z těch, kteří ho volili, byly dvě třetiny lidí, které oslovuje sociálnědemokratická politika. Mohu mluvit jen za svou členskou základnu, ale tady drtivá většina považuje jeho názory, postoje za správné a Miloše Zemana za dobrého prezidenta.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .