Poté, co ruský prezident oznámil stav vyšší jaderné pohotovosti, množí se názory, že jsme v roce 2006 měli dojednat postavení amerického radaru v Brdech, který by nás nyní chránil. To je ale podle bývalého ministra kultury a zahraničí Lubomíra Zaorálka nesmysl.
„Tak prý jsme udělali chybu – měli jsme všichni chtít radar v Brdech! Nesmysl. Joe Biden, když navštívil Prahu jako viceprezident, mi řekl, že informace, které jsme dostávali k radaru, byly nepravdivé.
Ocenil, že jsme se tomu postavili. Rozhodně nebyl určen pro ochranu České republiky a účinnost byla nízká,“ napsal Zaorálek na svém facebooku.
Navíc by byl podle něj radar v případě konfliktu cílem prvního úderu, nejspíše jaderného. „Generálové se podivovali, že jsme si něco takového chtěli postavit vedle hlavního města. Podobný radar existoval v Tichém oceánu,“ dodal Zaorálek.
Lubomír Zaorálek v debatě o radaru, rok 2008:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.