Němci nespokojení. Hodně. 48 % si myslí, že uprchlíky vláda řeší moc

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

07.08.2023 12:40 | Zprávy

Německý kancléř Olaf Scholz to nemá lehké. Zdědil Německo oslabené z covidu a hned na to vypukla válka na Ukrajině. Němci s jeho vládou nejsou spokojeni. Podle průzkumu s veřejnoprávní ARD je spokojen jenom jeden Němec z pěti a dva další jsou nespokojeni velice silně. Popularita vlády také není nic moc a skoro polovina dotázaných si myslí, že se věnuje uprchlíkům až moc. Co ale může být pro kancléře útěchou, dotazovaní si nemyslí, že by se to za vlády CDU/CSU nějak zlepšilo. Zvláště se současným předsedou, kterého nechtějí za kancléře ani vlastní.

Němci nespokojení. Hodně. 48 % si myslí, že uprchlíky vláda řeší moc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební kampaň v ulicích německých Drážďan. Volby do Bundestagu jsou za dveřmi

Minulý týden zveřejnila veřejnoprávní ARD průzkum nálad v Německu. Dá se říci, že pro současnou vládu kancléře Scholze nedopadl dobře. Němci jsou nespokojení. Se směřováním země i s ním osobně. Dotazování probíhalo od 31. července do 2. srpna, dotazovaných bylo celkem 1297, z toho 773 telefonicky a 524 on-line dotazníkem.

Ještě docela dobře dopadají preference. Scholzovi sociální demokrati mají 17 %, CDU/CSU 27 %, Zelení jsou na patnácti procentech, FDP na sedmi, Alternativa pro Německo na 21 % a Levice na 4 %. O jedno procento od posledka si přilepšili Zelení a AfD, SPD a CDU si zase o jedno pohoršili. Nicméně, od 25,7 %, které SPD měla ve volbách v roce 2021 je to hodně daleko.

Průzkum ARD – politické preference
Zdroj: ARD

Varovná jsou však čísla u spokojenosti s vládou. Úplně spokojené je jen jedno procento dotazovaných. Spíše spokojených je 20 %. 41 % jsou spíše nespokojení a 37 % je pak velmi nespokojeno se současnou vládou. Od posledního průzkumu ubyla dvě procenta spíše spokojených a také jedno procento spíše nespokojených. Ti všichni se zřejmě přidali k hodně nespokojeným.

Řada z nich zřejmě budou ti, kdo pro vládu hlasovali. Jenom u Zelených je více těch, kdo jsou s vládou spokojeni, než nespokojených. A to nijak silně (51/48). U sociálních demokratů, kteří mají post premiéra, je to 48 % ku 52 %. Pouhých 17 % voličů FDP je spokojeno s vládou, ačkoliv se na ní tato partaj podílí. Že jen 14 % voličů CDU a 3 % AfD jsou s vládou spokojeni asi nepřekvapí.

Průzkum ARD – spokojenost s vládou
Zdroj: ARD

Že by vláda vedená CDU byla lepší, je ovšem názor, který převládá jenom u jejích voličů. U voličů FDP je to půl na půl, u AfD 30 ku 70. Zbytek je silně proti.

Průzkum ARD – potenciál zlepšení za vlády CDU
Zdroj: ARD

Pokud jde o oblíbenost politiků, jediný „oblíbený“ politik je Boris Pistorius, ministr obrany za SPD, se kterým je spokojeno 54 % dotazovaných a nespokojeno jen 25 %. Jako jediný má přes 50 %. Následuje ministryně zahraničních věcí Baerbocková s čtyřicetiprocentní spokojeností (a padesátipětiprocentní nespokojeností) a pak sám kancléř Scholz, se kterým je spokojeno 31 % respondentů a 66 % nespokojeno.

Průzkum ARD – spokojenost s jednotlivými politiky
Zdroj: ARD

Ještě horší jsou pak pro politiky trendy, ze kterých je vidět, že od svého zvolení si pohoršili v podstatě všichni, až na Annalene Baerbockovou, jejíž popularita mírně vzrostla. Zajímavé je, že spokojenost klesá i šéfovi CDU, Friedrichu Merzovi.

Průzkum ARD – trend oblíbenosti politiků
Zdroj: ARD

K němu ARD přidala ještě další otázky. Například zda si u CDU člověk může být jist, za čím si stojí. Tento postoj sdílí 33 % respondentů, zejména voličů CDU. Jen 31 % si pak myslí, že Merz vede svou partaj dobře a stejný počet si myslí, že CDU ví, co Němci potřebují. Jen 16 % respondentů si myslí, že by Merz byl dobrý kancléř. Tento názor nepřevládá ani mezi voliči CDU, pouhých 33 % by souhlasilo.

Průzkum ARD – CDU a Friedrich Merz
Zdroj: ARD

A zajímavé je i to, že ačkoliv většina dotázaných, zejména příznivců CDU, je pro vyloučení spolupráce s AfD, tak na komunální úrovni se většina vyjadřuje, aby se řešil „případ od případu“, místo aby se spolupráce à priori vylučovala.

Kromě toho v průzkumu bylo zkoumáno, jak vláda zastupuje zájmy jednotlivých skupin. Komu se vláda prý věnuje málo, jsou obyvatelé venkova. Plných 73 % dotázaných má za to, že vláda jejich zájmy nereprezentuje. Následují nízkopříjmoví, důchodci a rodiny, kterým se vláda věnuje málo podle 71 %, 64 % a 60 % dotazovaných. Největší spokojenost je u obyvatel měst, ty vláda zastupuje „tak akorát“ podle 52 % respondentů. Naopak příliš prý vláda hledí na zájmy bohatých podle 62 % dotázaných. A pak jsou tu uprchlíci. 14 % dotázaných (voličů Zelených je 15 % – pozn. red.) si myslí, že jejich zájmy vláda reprezentuje málo. 33 % si myslí, že je to tak akorát. Plných 48 % má za to, že se uprchlíkům věnuje až moc.

Průzkum ARD – reprezentace zájmů různých skupin
Zdroj: ARD

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

21:32 Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

Nespokojený Němec napsal e-mail ministerské předsedkyni Meklenburska-Předního Pomořanska. Ta se e-ma…