„Náš vzorec navyšování penzí je obvyklý v Evropě, ale vláda teď podle něj vypadá jako lakomá, takže se rozhodli, že něco přihodí,“ podotkl host k plánovanému jednorázovému navýšení penzí o tisíc korun. Vláda se prý populisticky rozhodla, že bude navyšovat mimo plán. Přitom by se měl kabinet zaměřit spíše na reformu penzijního systému. Už dvacet pět let s naším systémem nic neděláme, a to je špatně. „Problém je v tom, že vy si musíte to spoření na stáří u lidí vynutit, je to všude ve světě,“ upozornil ekonom.
Dnes je to prý tak, že si lidé odpracují 35 až 40 let a pak budou chtít být dalších 25 let v důchodu. Jenže jak bude vypadat pracovní trh za 30 let, dnes neumí říct prakticky nikdo. „Co si o sobě myslíme? Že snad budeme vědět, jak bude vypadat rok 2050,“ smál se Zámečník. Přesto se musíme pokoušet hledět do budoucna a ptát se, zda efektivně využíváme i evropské dotace. Bude nám ještě za pět let sloužit to, co za evropské peníze dnes postavíme?
České ekonomice se daří a podle Zámečníka můžeme v dohledné době čekat také tlak na růst mezd. Volají po tom především odbory. Host si v této souvislosti rýpl do šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly. „Víte, já jsem s panem Středulou nedávno mluvil asi dvacet minut a vysvětlili jsme si, že může některé líbivé argumenty říkat do televize, ale nemůže je už používat na odborné konferenci,“ prozradil.
V závěru pořadu došlo i na uprchlickou krizi. Zámečník varoval, že bude pro uprchlíky obtížné začlenit se na trhu práce v cizí zemi. „Viděl jsem studie, které říkají, že německá vláda bude muset zapomenout na fiskální přebytky a bude muset poslat injekci do ekonomiky. Pokud se nemalá část uprchlíků relativně rychle zapojí na pracovním trhu a nebude na dávkách dlouho, tak se to zvládnout dá, jinak to ale bude problém.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp