Ještě před otevřením velvyslanectví se na Malostranském náměstí sjedou historická východoněmecká vozidla, jejichž řidiči si tak připomenou uprchlíky, kteří před 30 lety často v pražských ulicích zanechávali svá prázdná auta, než se vydali na ambasádu. Německý velvyslanec Christoph Israng dopoledne také odhalí pamětní ceduli na nádraží Praha Libeň, odkud východoněmečtí uprchlíci odjeli vlakem do bavorského Hofu.
Východoněmečtí uprchlíci se na ambasádě objevovali od jara 1989, v srpnu jich začalo výrazně přibývat. Vycestování první vlny emigrantů umožnila dohoda, kterou v Lobkovickém paláci oznámil tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher 30. září. Krátce poté ale zaplavila ambasádu druhá vlna východních Němců. Do listopadového pádu Berlínské zdi emigrovalo přes západoněmeckou ambasádu v Praze na 15.000 lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk