Němečtí politici řeší, co s migrací. Zelená dáma promluvila a všem došla slova

04.09.2024 7:21 | Monitoring

V Německu politici zahájili summit o migraci. V německých médiích se množily spekulace. Co vlastně vyjednají? Dojde na zavření hranic? Zrychlí se deportace imigrantů zločinců? To se nepovedlo. Dá se říct, že jeden říká po summitu hot a druhý čehý. Server magazínu Focus k jednáním poznamenal, že „na azylovém summitu Olafa Scholze nedominuje přání voličů, ale kalkulace stran“. O německé azylové politice se údajně navíc již nerozhoduje v samotném Německu.

Němečtí politici řeší, co s migrací. Zelená dáma promluvila a všem došla slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka

Němečtí politici dvě a půl hodiny jednali na summitu o uprchlické krizi. A všichni účastníci se shodli, že jednání bylo konstruktivní.

„Budeme muset pokročit v příštím týdnu a tato rozhodnutí potřebujeme velmi rychle,“ poznamenal po jednání Thorsten Frei, výkonný ředitel parlamentní skupiny CDU. Na jeho slova upozornil server nejčtenějšího deníku Bild. „V posledních týdnech a měsících jsme viděli, že azylový a migrační systém je stále více nefunkční.“ Je potřeba zásadní změna v azylové a migrační politice,“ nechal se také slyšet Frei. Na tuto část jeho projevu upozornil zpravodajský pořad Tagesschau veřejnoprávní televize ARD.

„Musíme udělat vše pro to, aby k nám chodilo méně lidí, protože, jak je v tuto chvíli patrné, stát a společnost jsou přetížené,“ doplnil k tématu hesenský ministr vnitra Roman Poseck (CDU).

Jenže kupříkladu Zelení vidí situaci jinak.

Irene Mihalicová za Zelené se ani náznakem o nezmínila o potřebě jednat rychle. „Na řešení migrační krize je ještě dlouhá doba... Mluvili jsme dvě a půl hodiny ‚v dobré atmosféře‘,“ řekla po azylovém summitu Mihalicová.

Takovýto postoj podle deníku Bild zřejmě rozzlobí šéfa CDU Fridricha Merze, který se už před samotným summitem vyjadřoval poměrně ostře. Pokud na úterním summitu nedojde k dohodě, „nepotřebujeme žádná další jednání“, nechal se slyšet.

Podle deníku Bild se to jeví tak, že němečtí sociální demokraté (SPD) v čele s kancléřem Olafem Scholzem a liberálové z FDP pochopili, že je potřeba změnit přístup a odmítat některé žadatele o azyl už na hranicích. Ale Zelení, třetí strana v semaforové vládní koalice, setrvávají na svých proimigračních postojích. Ricarda Langová, německá poslankyně v barvách Zelených, dala najevo, že lidé na východě Německa přece nevolili Alternativu pro Německo (AfD) a Alianci Sahry Wagenknechtové (BSW) ze strachu z migrantů. Nejen na tento její výrok upozornil server magazínu Focus.

Poslankyně Ricarda Lange

Za spolkovou vládu se jednání účastnili ministryně vnitra Nancy Faeserová (SPD), ministr spravedlnosti Marco Buschmann (FDP) a ministryně zahraničí Annalena Baerbocková (Zelení).

Dolnosaský premiér Stephan Weil (SPD) dopředu krotil přílišná očekávání spojená se summitem.

„Nemyslím si, že je reálné, že můžeme dosáhnout společného výsledku ve všech otázkách současně. Témat je příliš mnoho a úhly pohledu jsou od sebe příliš vzdálené, alespoň na první pohled,“ uvedl Weil.

Jeho prohlášení brzdící přílišná očekávání připomněl zpravodajský pořad Tagesschau veřejnoprávní televize ARD.

Vládní koalice jako celek nevyloučila, že zasáhne do systému dávek, ale opoziční CDU žádá, aby se jednalo o posílení ochrany hranic. Jinak se CDU dalších jednání účastnit nechce. Současné německé zákony přitom obsahují jasná ustanovení. Především myšlenku, že kdo přijde z jiné bezpečné země, už v Německu azyl nedostane.

Server magazínu Focus k jednáním poznamenal, že „na azylovém summitu Olafa Scholze nedominuje přání voličů, ale kalkulace stran“.

Focus také upozornil, že o azylové politice Německa, ale i jiných zemí, se už dnes rozhoduje jinde.

„Co se o tom píše v základním zákoně, se stalo irelevantním. Jak se má Německo vypořádat s lidmi, kteří na hranicích řeknou, že chtějí azyl, už neurčují v Berlíně, ale v Bruselu. Nebo v Lucembursku,“ napsal Focus.

A okamžitě dodal, že Německo se nemusí ohlížet na Brusel, a může zpřísnit svou imigrační politiku po vzoru švédské vlády.

Vláda německé semaforové koalice předložila po útoku nožem v Solingenu „bezpečnostní balíček“. Počítá s opatřeními ve třech oblastech, tvrdší přístup k navracení odmítnutých žadatelů o azyl do jejich zemí původu, kroky k rozhodnějšímu boji proti islamistickému teroru a zpřísnění zákonů o držení zbraní.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …